• شماره تماس: 02166933869 - 02166933906
  • تهران، ستارخان، ابتدای باقرخان، ساختمان پرهام، پلاک ۱۱۹، طبقه ۲، واحد ۵

آیا بندناف دور گردن جنین خطرناک است؟

آیا بندناف دور گردن جنین خطرناک است؟
بندناف طبیعی حاوی سه رگ است که رابط مادر و جنین محسوب می‌شود و با اتصال از یک سمت به جفت و از یک سمت به جنین باعث انتقال اکسیژن و مواد غذایی به جنین و دفع مواد زائد می‌شود. هر روزه با مادران باردار زیادی مواجه می‌شویم که به علت مشاهده بندناف دور گردن جنین در سونوگرافی ابراز نگرانی می‌کنند. در این مطلب سعی کرده‌ایم به سوالات شایع در این مورد پاسخ دهیم، لطفا با ما همراه باشید.

طول طبیعی بندناف چقدر است؟
طول نرمال بندناف ۴۰ الی ۷۰ سانتی متر است. اختلالات تکاملی جنین، میزان مایع دور جنین و تحرک جنین روی طول بند ناف تاثیر می‌گذارد. بندناف‌های زیر ۳۰ سانتی متر با خطر اختلالات تکاملی جنین و تحت فشار قرار گرفتن حین زایمان همراه هستند و بندناف‌های طولانی‌تر به ویژه بالای ۱۰۰ سانتی متر، بیشتر دچار پیچ خوردگی و گیر افتادن می‌شوند. شایع‌ترین علت پیچ خوردن بندناف دور اندام‌ها و گردن جنین، حرکات زیاد جنین است.

بندناف گردنی چیست؟
در بندناف‌ها و به ویژه بندناف‌های بلند، لوپ (حلقه) ‌های بندناف دور بخش‌های مختلف بدن جنین ایجاد می‌شود. بند ناف گردنی جنین زمانی است که بندناف ۳۶۰ درجه دور گردن جنین پیچیده شده باشد. این اتفاق شایع است، به طوری که در ۲۰ تا ۳۴ درصد جنین‌ها، حداقل یک دور بندناف دور گردن جنین مشاهده می‌شود و در ۰.۵ درصد موارد حتی سه دور بندناف دور گردن وجود دارد.

آیا بندناف دور گردن جنین خطرناک است؟
آیا بندناف گردنی مشکلی برای جنین ایجاد می‌کند؟
این اتفاق عمدتا با عوارض خاصی روی جنین یا مشکلی حین زایمان همراه نیست ولی در برخی موارد که بندناف دور گردن سفت و محکم باشد، باعث اختلال در بازگشت وریدی خون شده و در نهایت ممکن است باعث کم خونی جنین، کاهش رشد جنین، کاهش اکسیژن رسانی به جنین، کاهش ضربان قلب جنین حین انقباضات زایمانی و اسیدی شدن خون بندناف شود.

وقتی متوجه وجود بندناف دور گردن جنین شدیم چه کنیم؟
بندناف دور گردن علائم خاصی ندارد و همانطور که پیشتر اشاره شد معمولا به طور تصادفی در سونوگرافی و یا حین زایمان کشف می‌شود. اگر قبل از زایمان و طی بارداری متوجه آن شوید، راهی برای جلوگیری یا درمان این مسئله وجود ندارد و نیاز به اقدام خاصی هم وجود نیست. همان علائم هشدار معمول که به تمام مادران باردار داده می‌شود در این موارد نیز صدق می‌کند که شامل توجه به حرکات جنین، اطلاع به پزشک یا مراجعه به مراکز درمانی در صورت شروع دردهای زایمانی، آبریزش، خونریزی یا کاهش حرکات جنین می‌باشد.

آیا در این موارد انجام زایمان طبیعی ممنوع است و باید سزارین انجام دهیم؟
در حضور بندناف دور گردن، انجام زایمان طبیعی منعی ندارد و کنترل دقیق سیر زایمان و مانیتورینگ ضربان قلب جنین حین زایمان انجام می‌شود.

آیا بندناف دور گردن جنین خطرناک است؟
جهت دریافت نوبت و مراجعه حضوری به

دکتر فوق تخصص زنان و انکولوژی در تهران

تماس بگیرید.
سفید سازی یا وایتنینگ واژن چیست؟ چکاپ و مراقبت‌های دوران یائسگی

پرسش خود را بنویسید

پرسش و پاسخ‌ها (9 پرسش)

مهتاب

سلام من اردیبهشت بچه 6ماهمو ب خاطر پیچیدن بند ناف دور گردن از دست دادم چند ماه بعد میشه دوباره باردار شم؟

۲۱ خرداد ۰۱ - ۱۰:۵۵

پاسخ پزشک

با سلام؛ بعد از گذشت چند هفته می‌تونین اقدام کنین.

ناشناس

سلام‌ اگر دورگردن نوزاد بندناف بپیچد آیا با اکسیژن مصنوعی میتوان اورا زنده نگه داشت؟

۱۰ تیر ۰۲ - ۱۱:۱۱

آرزو

بارداری ۴۰هفته ودوروز،بود رفتم بیمارستان،گفتند چند روز بعد بیایید شنبه رفتم نوزاد به دنیا آمد گفتند فوت شده بند ناف دور گردن بوده،در طول بارداری چنین چیزی نبوده

۶ تیر ۰۲ - ۰۳:۲۶

سهیلا سیدی

سلام خانم دکتر من الان درهفته ۳۸ بارداری هستم بچه چهارم هست از هفته ی ۳۳فهمیدم که دو دور بند ناف پیچ خورده دور گردن نوزاد از پایین شکم درد دارم بچه های قبلی هم طبیعی به دنیا آمدن در ۳۸ هفتگی این جنین رو هم میتونم طبیعی به دنیا بیارم یا نه باید سزارین بشه

۲۷ دی ۰۱ - ۱۶:۲۸

معصومه

سلام خانم دکتر من بارداری سوم هست پسره الان تو ۳۶ هفته فهمیدم که بند ناف دودور دور گردن بچه و این خیلی نگرانم کرده دکتر هم میگه بند ناف دور گردنش شله فقط باید تو خونه تکوناش رو حواست باشه مشکل اینه تکوناش خوبه بجز شب که از یک شب میگذره دیگه تکون نداره تا حدود ۸ صبح این خیلی ترسناک برای این کل شب رو من بیدارم که چیز شیرین بخورم تا تکون بخوره

۴ آبان ۰۱ - ۰۱:۴۶

ناشناس

سلام من امروز سنوگرافی رفتم گفتن دو دور بند ناف دور گردن جنین پیچیده 30هفته بارداری هستم آیا خطر داره

۱۶ خرداد ۰۱ - ۲۰:۱۹

ناشناس

سلام من امروز سونو رفتم. 35 هفته هستم گفتن یه دور بند ناف دور گردن جنین مشاهده شده ایا خطر ناکه

۵ اردیبهشت ۰۱ - ۱۰:۲۳

فریبا

سلام وقت بخیر من هفته 35بارداریمه و یه دور بند ناف دور گردن بچه ام سونو که رفتم مشاهده شد ایا خطری نداره؟

۱۵ اسفند ۰۰ - ۱۰:۰۶

زهرا نصاری

سلام وقت بخیر . من هفته ۳۵ هستم و تازه سونو انجام دادم گفتن که ناف گردنی یک دور می باشد و خیلی نگران شدم ممنون میشم راهنمایی کنید

۷ اسفند ۰۰ - ۱۷:۳۷

نیاز به راهنمایی دارید؟

بصورت آنلاین با دکتر رقیه پورعلی، جراح و متخصص بیماری‌های زنان‌، زایمان و نازایی گفتگو کنید؛ یا جهت مراجعه حضوری به مطب تماس بگیرید.