• شماره تماس: ۰۲۱۸۸۱۹۱۲۷۵ - ۰۲۱۸۸۱۹۱۲۷۶
  • آدرس: تهران، میدان ونک، ولیعصر جنوبی، روبروی کوچه ۱۸ گاندی، ساختمان پزشکان ۲۵۸۸، طبقه ۱، واحد ۳

جلوگیری از بارداری اورژانسی

جلوگیری از بارداری اورژانسی
جلوگیری اورژانسی، شانس بارداری بعد از رابطه جنسی محافظت نشده را کاهش می‌دهد. پاره شدن کاندوم و فراموش کردن قرص‌های جلوگیری جزو شرایطی هستند که نیاز به روش‌های جلوگیری اورژانس را ایجاد می‌کنند. از این روش‌ها بعد از تجاوز هم استفاده می‌شوند تا جلوی بارداری را بگیرد.
استفاده از جلوگیری اورژانسی باعث سقط نمی‌شود، یعنی اگر باردار باشید دیگر کمک کننده نخواهد بود بلکه از ایجاد بارداری جلوگیری می‌کند لذا باید بلافاصله بعد از ارتباط استفاده شود تا بیشترین اثر را داشته باشد.

روش‌ها
۱- استفاده از دستگاه داخل رحمی (IUD): استفاده از IUD مسی، موثرترین روش جلوگیری اورژانسی بوده و طی ۵ روز بعد از ارتباط محافظت نشده باید استفاده شود. مزیت این روش این است که بعد از آن هم به عنوان یک روش جلوگیری طولانی مدت (تا ۱۰ سال) قابل استفاده است و هر زمان تمایل به بارداری داشتید اقدام به خارج کردن دستگاه می‌کنید، هرچند که ممکن است در چند ماه اول استفاده، خونریزی و درد ماهیانه شما زیاد شود که معمولا بعد از یک سال بهبود پیدا می‌کنید.

۲- قرص: یولی پریستال یا ellaOne که در دسته قرص‌ها بیشترین اثر جلوگیری از بارداری را به وسیله ممانعت از تخمک گذاری دارد؛ تا ۵ روز بعد از رابطه قابل استفاده است بدون اینکه تاثیرش کمتر شود اما فقط با تجویز پزشک قابل دسترسی است و به شکل تک قرص ۳۰ میلی گرم عرضه می‌شود.

قرص ellaOne تک قرص ۳۰ میلی گرم
قرص‌های پروژسترونی خالص مثل لوونورژسترول که هر چه زودتر استفاده شوند اثر بهتری داشته و جلوی تخمک گذاری را می‌گیرند. بیشترین اثر را وقتی دارد که در ۷۲ ساعت اول رابطه استفاده شود و بعد از این مدت تا روز پنجم اثر متوسطی دارد؛ بدون نسخه هم قابل تهیه است.
لوونورژسترول ۱.۵ میلی گرمی بسته یک عددی است؛ انواع ۰.۷۵ میلی گرمی هم دوتایی است که به فاصله ۱۲ ساعت از هم استفاده می‌شوند.

جلوگیری از بارداری اورژانسی
قرص‌های استروژن-پروژسترونی ترکیبی مثل LD و HD برای اینکه بیشترین اثر را داشته باشند باید هر چه زودتر پس از رابطه مصرف شوند تا تخمک گذاری را به تعویق بیاندازند. بهتر است با نسخه پزشک یا مشاوره با داروساز مصرف شوند تا نحوه استفاده درست آموزش داده شود. این قرص‌ها بیشتر از موارد عادی باید مصرف شود تا اثر جلوگیری اورژانسی داشته باشد. قرص HD دو عدد در اولین فرصت و دو عدد هم ۱۲ ساعت بعد مصرف می‌شود؛ قرص LD نیز چهار عدد ابتدا و ۴ عدد دیگر به فاصله ۱۲ ساعت مصرف می‌شود.
قرص‌های اورژانسی را بیشتر از یکبار در طی یک سیکل قاعدگی می‌توانید استفاده کنید ولی توجه داشته باشید که نباید به عنوان یک روش جلوگیری از بارداری طولانی مدت مورد استفاده قرار گیرند چون تاثیر یک روش منظم و مداوم را ندارند و باعث بهم خوردن نظم خونریزی‌های ماهیانه می‌شوند.

عوارض جانبی قرص‌ها
لکه بینی یا خونریزی نامنظم در طی یک هفته تا یک ماه بعد از مصرف قرص‌ها ایجاد می‌شود و ممکن است عادت ماهیانه بعدی در تاریخ مشخصی که می‌دانید اتفاق نیفتد. اگر بیشتر از یک هفته تاخیر در خونریزی ماهیانه داشتید تست بارداری انجام دهید. سردرد، تهوع و استفراغ، دردناکی پستان‌ها، احساس خستگی و درد شکم از دیگر عوارض این داروهاست. چاقی یا اضافه وزن باعث کمتر شدن اثر این داروها می‌شود.

روش جلوگیری بعدی
اگر می‌خواهید بعد از استفاده از قرص‌های اورژانسی، از قرص‌های جلوگیری به عنوان یک روش مداوم پیشگیری از بارداری استفاده کنید، موارد زیر را بخاطر بسپارید:
۱- اگر از قرص پروژسترونی مثل لوونورژسترول یا قرص‌های ترکیبی مثل HD یا LD استفاده کرده‌اید، می‌توانید بلافاصله قرص‌های جلوگیری را شروع کنید ولی در یک هفته اول حتما از کاندوم همزمان استفاده کنید.
۲- اگر از قرص ellaOne استفاده کرده‌اید، تا ۵ روز بعد از مصرف قرص، از قرص‌های جلوگیری استفاده نکنید زیرا تاثیر دارو را کم می‌کند و تا عادت ماهیانه بعدی هم باید از کاندوم استفاده کنید.

در صورتی که موقع استفاده از قرص‌های اورژانسی باردار بوده‌اید و نمی‌دانستید، نگران سلامت جنین خود نباشید. همچنین این قرص‌ها فقط برای جلوگیری از بارداری بود و جلوی ابتلا به بیماری‌های عفونی مقاربتی را نمی‌گیرد.

نظرات

سارا

ایا با وجود خوردن قرص اورژانسی و خونریزی که ۶ روز بعدش اتفاق افتاد ایا احتمال بارداری وجود داره؟

۲۵ دی ۹۹ - ۱۵:۰۷

پاسخ

با سلام؛ در صورت تدوام خونریزی آزمایش بارداری انجام دهید.

نیکی

باسلام من دوروز بعداز پاک شدنم رابطه ی مشکوک داشتم قرص اورژانسی خوردم دوروز بعد دوباره رابطه محافظت شده داشتم اما صبح که بیدار شدم لکه بینی شروع شده همراه با درد در وسط کمرم به سمت پایین یه مقدار هم زیر شکمم باید چه کار کنم

۲۳ دی ۹۹ - ۰۶:۳۲

پاسخ

با سلام؛ لکه بینی و خونریزی بعد از مصرف قرص اورژانسی قابل انتظار است اما در صورت تشدید درد یا خونریزی باید معاینه شوید.

ناشناس

سلام ببخشید درصورت وجود iudقرص اورژانسی نیاز هست یا خیر؟ممنون

۶ دی ۹۹ - ۲۲:۴۱

پاسخ

با سلام؛ در صورتی که iud را منظم چک می‌کنید و زمان مصرف آن به سر نیامده است، نیازی به استفاده از روش جلوگیری دیگری ندارید.

Maha

با سلام دکتر جان بعد از خوردن قرص اورژانسی ellaone چندروز بعد پریود شروع میشه. ممنونم از راهنمایی شما

۶ دی ۹۹ - ۱۶:۵۲

پاسخ

با سلام؛ بعد از مصرف قرص‌های اورژانسی، خونریزی قاعدگی می‌تواند در موعد مقرر، دیرتر یا زودتر اتفاق بیفتد و زمان مشخصی ندارد. برخی افراد هم بلافاصله بعد از مصرف این داروها بدلیل بهم خوردن تعادل هورمونی ممکن است لکه بینی یا خونریزی داشته باشند.

ناشناس

برای محکم کاری قرص ellaone میشه 2بار استفاده کردممنونم ار راهنماییتون

۳ دی ۹۹ - ۱۵:۴۰

پاسخ

با سلام؛ نیازی به مصرف دو قرص نیست و همان یک قرص هم موثر است.

Aaa

سلام من دو رابطه محافظت نشده داشتم ،یکی از رابطه ها بعد از ۶ روز اتفاق افتاد که بلافاصله بعد از گذشت ۵ .۶ ساعت قرص اورژانسی دوتایی رو همراه باهم خوردم.و الان باردار هستم میخواستم بدونم از رابطه اولیه باردار شدم یا دومی؟ آیا تویه رابطه دومی قرص اورژانسی جلوگیری نکرده؟یعنی امکانش هست که قرص اورژانسی جلوگیری نکنه؟؟؟؟؟

۲۴ آذر ۹۹ - ۲۰:۴۴

پاسخ

با سلام؛ قرص اورژانسی روش جلوگیری قطعی نیست و احتمال بارداری علیرغم مصرف آن وجود دارد. سن بارداری تا حدود زیادی برای تعیین وضعیت کمک کننده است اما روش قطعی برای تعیین والد، انجام تست‌های ژنتیک است.

Nillll

من همیشه پریودم نامنظم بوده قبلا تنبلی تخمدان داشتم ولی بادارو برطرف شد ولی کیست تخمدانم موند دارو خوردم ولی بعدش دیگه نرفتم دکتر الان نامزدکردم باید این ماه هشتم یانهم پریود میشدم نشدم روز دهم باهمسرم رابطه داشتم ولی هیچ دخولی صورت نگرفته حتی با واژنمم یه لحظه تماس نداشته ولی وقتی که منی از بدنش خارج شده ریختش رو عقبم ومن بعد بادستمال پاک کردم بعد واسه اطمینان ازاینکه نکنه مایع به بدنم رفته باشه کمتر از۲۴ساعت ازرابطم نگذشته بودقرص اورژانسی خودم دوتاباهم الان یک روز از خوردن قرصم میگذره و‌پریودنشدم امکان هست باردار باشم؟

۱۳ آذر ۹۹ - ۱۶:۳۳

پاسخ

با سلام؛ تست بارداری انجام دهید. قرص اورژانسی هم باعث بهم خوردن نظم پریودها می‌شود. حتما برای منظم شدن پریودها به پزشک مراجعه کنید.

ناشناس

با سلام ببخشید قرص اورژانسی رو ۱۹ ساعت بعد رابطه خوردم آیا اثر دارد؟

۵ مرداد ۹۹ - ۱۹:۴۸

پاسخ

با سلام؛ بله، مصرف قرص تا ۷۲ ساعت بعد از رابطه محافظت نشده موثر است.

alfa

سلام من دو روز پشت سرهم رابطه بدون جلوگیری داشتم تقریبا یک ماه بود از قرص روکین استفاده میکردم بعدش از قرص اورژانسی استفاده گردم تقریبا ۶ بستع ۰.۷۵درصدی ممکنه حامله باشم؟یل این دو قرص اثرشون رو خنثی بکنه؟

۲۳ دی ۹۸ - ۱۹:۲۷

پاسخ

با سلام؛ احتمال بارداری در این روش به ویژه در صورت عدم مصرف صحیح دارو وجود دارد.

نظر خود را بنویسید

سوالی دارید؟

سوال خود را از دکتر رقیه پورعلی، جراح و متخصص بیماری‌های زنان‌، زایمان و نازایی بپرسید.