زایمان طبیعی بعد از سابقه سزارین

زایمان طبیعی بعد از سابقه سزارین
اگر سابقه زایمان سزارین دارید، برای زایمان مجدد یا می‌توانید دوباره از سزارین برنامه‌ریزی شده استفاده کنید و یا گزینه دوم یعنی زایمان طبیعی (واژینال) را انتخاب کنید.

مزایا
مزایای زایمان طبیعی موفق متعاقب سزارین (VBAC)، این است که خونریزی کمتری خواهید داشت و بنابراین نیاز به تزریق خون در این روش زایمان کاهش می‌یابد، ریسک عفونت کمتر است، دوره بهبودی بعد از زایمان کوتاه‌تر است و طبیعتا نیاز به جراحی روی شکم هم نخواهید داشت. همچنین اگر تمایل به داشتن فرزندان بیشتری دارید، وقتی از این روش استفاده می‌کنید، در زایمان‌های بعدی هم احتمال زایمان واژینال موفق خواهید داشت و خطرات ناشی از سزارین‌های متعدد (پارگی روده و آسیب به مثانه به علت چسبندگی‌ها، نیاز به در آوردن رحم، چسبندگی جفت و ...) برای شما کاهش پیدا می‌کند.

عوارض
عارضه خطرناک و مهم زایمان واژینال متعاقب سزارین، پارگی رحم است که تهدید کننده سلامت شما و جنین شماست و به علت احتمال این عارضه مهم، این روش زایمان باید در مراکز درمانی (بیمارستان) پیشرفته‌ای انجام شود که در صورت بروز شرایط اورژانسی، امکانات لازم را داشته باشد.

چه کسانی می‌توانند VBAC را انتخاب کنند؟
انتخاب نوع زایمان متعاقب سزارین باید به دقت و با مشاوره دقیق با پزشک معالج شما جهت بررسی تمام جوانب باشد تا مشخص شود آیا کاندیدای مناسبی برای انجام VBAC هستید یا خیر. در مشاوره‌ای که با پزشک معالجتان انجام می‌دهید فاکتورهای بسیاری ارزیابی می‌شوند. به عنوان مثال نوع برش روی رحم در سزارین قبلی مهم است، از روی برش پوست نمی‌توان آن را حدس زد و باید به پرونده قبلی شما دسترسی پیدا کرد. برش‌های عرضی روی قسمت پایین رحم نسبت به سایر انواع برش‌های روی رحم، با احتمال پارگی کمتری حین زایمان واژینال همراه است. توجه داشته باشید که چاقی مادر احتمال موفقیت زایمان را کم می‌کند.
اگر سابقه زایمان واژینال داشته باشید و یا علت سزارین قبلی شما عواملی مثل بریچ بودن نوزاد باشد، احتمال موفقیت VBAC افزایش می‌یابد. سابقه یک بار سزارین نسبت به تعداد سزارین بیشتر، احتمال پارگی رحم کمتری دارد.

زایمان طبیعی بعد از سزارین
مجموع این عوامل در کنار تمایل شما به نوع زایمان، در تصمیم گیری مهم است. باید توجه کنید که ممکن است گزینه انتخابی شما VBAC باشد اما شرایطی پیش بیاید که احتمال موفقیت آن را کم کرده و مجدد نیاز به سزارین پیدا کنید. مثلا اگر برای شروع دردهای زایمانی نیاز به القای زایمان با دارو و سایر روش‌ها داشته باشید، احتمال سزارین مجدد بیشتر می‌شود و برعکس ممکن است سزارین مجدد برنامه‌ریزی شده را انتخاب کرده باشید ولی قبل از فرا رسیدن روز موعود وارد فاز زایمانی شوید و پزشک معالج، شرایط شما و جنین شما را برای انجام زایمان واژینال مناسب ارزیابی کند و نهایتا زایمان موفقی داشته باشید.

برای اینکه آمادگی لازم را برای تمام شرایط احتمالی پیش رو کسب کنید، حتما برای نوع زایمان مشاوره دقیق داشته باشید.
قاعدگی دردناک (دیسمنوره) کیست تخمدان

نظر خود را بنویسید

نظرات (10 نظر)

رجبی

زایمان اول من طبیعی بودوزایمان دومم که 8سال پیش بود سزارین شد الان باردارم تازه رفتم تو 8ماه میشه این بار طبیعی زایمان کنم

۲۵ تیر ۰۰ - ۲۱:۰۰

پاسخ پزشک

با سلام؛ زایمان طبیعی بعد از سزارین بستگی به تشخیص و نظر پزشک دارد و با توجه به شرایط شما تعیین می‌شود.

ناشناس

سلام آیا در تبریز دکتری را میشناسید که بخواد بعداز دوبار سزارین طبیعی به دنیا بیاره متاسفانه من بخاطره عدم اطلاع کافی تن به سزارین دادم که هیچ موردی هم نداشتم

۲۰ تیر ۰۰ - ۱۳:۴۵

پاسخ پزشک

با سلام؛ امکان زایمان طبیعی بعد از سزارین به موارد متعددی بستگی دارد و باید با مشاوره و بررسی پزشک تصمیم گیری شود.

کریمی

آیا بعد از دوبار سزارین به فاصله 15و7 سال ميشه زایمان طبیعی داشت هر دو برش افقی بوده

۱۲ خرداد ۰۰ - ۱۹:۰۴

پاسخ پزشک

با سلام؛ بستگی به شرایط بارداری فعلی و نحوه جراحی قبلی شما داشته و باید به دقت و با مشاوره دقیق با پزشک معالج بررسی شود.

ناشناس

بعد از ۶ سال گذشت سزارین میشه طبیعی زایمان کرد؟

۱۸ اردیبهشت ۰۰ - ۲۰:۴۸

پاسخ پزشک

با سلام؛ بستگی به شرایط بارداری فعلی و نحوه جراحی قبلی شما دارد.

مریم

سلام بعداز دوبار سزارین درصورتی که یک سالو پنج ماه از سزارین دوم گذشته میشه میشه طبیعی زایمان کرد؟البته وسط دو سزارین یک زایمان طبیعی هم بوده

۱۷ اردیبهشت ۰۰ - ۱۰:۰۳

پاسخ پزشک

با سلام؛ انتخاب نوع زایمان باید با مشاوره دقیق پزشک معالج شما جهت بررسی تمام جوانب باشد.

ناشناس

سلام من یکبار زایمان سزارین اورژانسی کردم به خاطر دوقلو بودن و هفت ماهگی زایمان کردم آیا امکان داره بعد از ۸سال به طور طبیعی زایمان کنم برش زایمانم افقی هست

۱۴ اردیبهشت ۰۰ - ۲۰:۱۱

پاسخ پزشک

با سلام؛ انتخاب نوع زایمان باید با مشاوره دقیق پزشک معالج شما جهت بررسی تمام جوانب باشد.

ناشناس

با سلام من حدود ۹ سال از زایمان اولم میگذره که بعلت دفع مکونیوم سزارین اورژانسی انجام گرفت،برش هم بصورت افقی هست.الان برای بار دوم باردارم، میخوام بدونم میتونم طبیعی زایمان کنم؟دکترم بهم گفته دوباره باید سزارین شم امکان زایمان طبیعی نیست؟

۱۲ اردیبهشت ۰۰ - ۲۱:۱۳

پاسخ پزشک

با سلام؛ انتخاب نوع زایمان متعاقب سزارین باید به دقت و با مشاوره دقیق با پزشک معالج شما جهت بررسی تمام جوانب باشد.

ناشناس

سلام بعد از ۲۲ ماه دوباره باردار شدم آیا می تونم دوباره طبیعی زایمان کنم فرزند اولم بخاط اینکه ضربان قلبش کم می شد سزارینم کردن ودیدن بند ناف دور گردنش بوده

۹ اردیبهشت ۰۰ - ۱۳:۴۷

پاسخ پزشک

با سلام؛ بستگی به شرایط بارداری فعلی و نحوه جراحی قبلی شما دارد.

ناشناس

سلام بعد از دو سال و پنج ماه گذشتن از زایمان سزارین امکان زایمان طبیعی وجود داره؟

۳۰ دی ۹۹ - ۰۴:۲۱

پاسخ پزشک

با سلام؛ بستگی به علت سزارین، نوع برش و امکانات مرکزی که زایمان خواهید کرد دارد.

ناشناس

بعد دوبار سزارین با گذشت ۸ سال و انتخاب اختیاری سزارین زایمان طبیعی امکان داره

۲۸ فروردین ۹۹ - ۲۰:۳۹

پاسخ پزشک

با سلام؛ در صورت سابقه بیش از یکبار سزارین، احتمال عوارض افزایش می‌یابد ولی منع مطلق نیست.

نیاز به راهنمایی فوری دارید؟

بصورت آنلاین با دکتر رقیه پورعلی، جراح و متخصص بیماری‌های زنان‌، زایمان و نازایی گفتگو کنید.