• شماره تماس: 02166933869 - 02166933906
  • تهران، ستارخان، ابتدای باقرخان، ساختمان پرهام، پلاک ۱۱۹، طبقه ۲، واحد ۵

عفونت ادراری در بارداری

عفونت ادراری در بارداری
تخلیه ادرار در دوران بارداری به دلیل وارد شدن فشار با رشد جنین به روی مثانه می‌تواند با اختلالاتی مواجه شود و کامل صورت نگیرد و موجب عفونت ادراری شود، به همین علت معمولا در اولین نوبت معاینات دوران بارداری، آزمایش ادرار تجویز می‌شود.

علائم التهاب مثانه
۱. احساس سوزش در هنگام دفع ادرار
۲. احساس درد و ناراحتی در زمان مقاربت جنسی
۳. احساس درد در قسمت تحتانی شکم
۴. علائم عفونت کلیه

یکی از خطرناک ترین عوارض دوران بارداری عفونت کلیه است که می‌تواند باعث زایمان زودرس شود؛ به همین علت در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر حتما باید به یک پزشک مراجعه نمایید.
۱. تب شدید که در اکثر موارد همراه با تعریق و لرز است
۲. استفراغ و تهوع
۳. وجود خون در ادرار که ممکن است با چشم دیده نشود
۴. درد شکم یا احساس درد در قسمت تحتانی پشت یا پهلو
۵. روش‌های درمانی عفونت ادراری در دوران بارداری

عفونت ادراری در بارداری
در صورتی که در دوران بارداری بعد از آزمایش ادرار عفونت ادراری تشخیص داده شود و فرد مبتلا به التهاب مثانه (سیستیت) باشد، برای برطرف کردن عفونت آنتی بیوتیک می‌شود. مصرف آنتی بیوتیک به مدت 10 تا 7 روز به صورت خوراکی توصیه می‌شود و احتمالا با مصرف آنتی بیوتیک در عرض چند روز علائم التهاب مثانه برطرف می‌شود اما برای پاک شدن دستگاه ادراری از هرگونه باکتری یک دوره درمان به طور کامل باید سپری شود.

بعد از درمان التهاب مثانه و عفونت ادراری دو مرتبه از فرد آزمایش ادرار گرفته می‌شود تا مشخص شود که عفونت ادراری به طور کلامل برطرف شده است یا خیر. نمونه ادرار برای کشت ادرار (آزمایشی که در آن نوع دقیق باکتری که موجب بروز عفونت شده است تشخیص داده می‌شود) فرستاده می‌شود. انجام آزمایش ادرار در دوران بارداری در فواصل معین توصیه می‌شود تا از عدم بازگشت عفونت اطمینان حاصل شود. به منظور پیشگیری از عود عفونت در دوران بارداری ممکن است آنتی بیوتیک برای رفع عفونت با یک دوز پایین و بطور دائم تا زمان زایمان تجویز شود.
در صورتی که فرد در دوران بارداری مبتلا به عفونت کلیه شود باید بستری شود و از طریق ورید آنتی بیوتیک دریافت نماید و پس از درمان، مصرف آنتی بیوتیک تا زمان زایمان باید ادامه یابد زیرا احتمال عود عفونت کلیه بعد از درمان وجود دارد.
جهت دریافت نوبت و مراجعه حضوری به

دکتر فوق تخصص زنان و زایمان و نازایی در تهران

تماس بگیرید.
خارش واژن تست نوار قلب جنین

پرسش خود را بنویسید

نیاز به راهنمایی دارید؟

بصورت آنلاین با دکتر رقیه پورعلی، جراح و متخصص بیماری‌های زنان‌، زایمان و نازایی گفتگو کنید؛ یا جهت مراجعه حضوری به مطب تماس بگیرید.