• شماره تماس: 02166933869 - 02166933906
  • تهران، ستارخان، ابتدای باقرخان، ساختمان پرهام، پلاک ۱۱۹، طبقه ۲، واحد ۵
القای زایمان
القای زایمان یا اینداکشن (Induction) به معنی استفاده از دارو یا سایر روش‌ها برای شروع انقباضات رحمی است که منجر به تولد نوزاد می‌شود.

علت القای زایمان چیست؟
القای زایمان زمانی انجام می‌شود که انقباضات رحمی هنوز شروع نشده و ادامه بارداری برای مادر یا جنین خطرناک است. برای مثال می‌توان از پارگی زودرس کیسه آب‌، رشد نامناسب جنین و بیماری‌های زمینه‌ای مادر نظیر دیابت یا فشارخون بالا نام برد. گاهی القای زایمان علت پزشکی ندارد؛ به عنوان مثال مادر بارداری که در مناطق دور افتاده و جایی که دسترسی سریع و راحت به مراکز درمانی ندارد‌، در سن بارداری بالای ۳۹ هفته برای زایمان در شرایطی بهینه بستری می‌شود و القای زایمان صورت می‌گیرد.

آماده سازی دهانه رحم برای زایمان
قبل از اینداکشن، دهانه رحم بایستی نرم و تا حدودی متسع یا اصطلاحا آماده (Ripe) باشد. این تغییرات از چند هفته قبل از زایمان شروع می‌شود و بر اساس میزان نرم بودن‌، محل قرار گیری دهانه رحم و مقدار اتساع به آن امتیاز از صفر تا ۱۳ می‌دهیم که بیشاپ اسکور گفته می‌شود. اگر بیشاپ اسکور کمتر از ۶ باشد یعنی دهانه رحم مناسب زایمان نیست و قبل از القای زایمان بایستی آماده شود. این آماده سازی به وسیله دارو یا وسایلی مثل «لامیناریا» انجام می‌شود. لامیناریا از مشتقات یک نوع جلبک دریایی است که داخل دهانه رحم قرار می‌گیرد و با جذب آب به باز شدن و اتساع دهانه رحم کمک می‌کند.

آماده سازی سرویکس با لامیناریا
یکی از داروها اکسی توسین است که هورمون شروع کننده انقباضات رحمی می‌باشد قرص‌های پروستاگلاندین به صورت خوراکی، زیر زبانی یا واژینال تجویز می‌شود و به شروع انقباضات رحمی و آماده سازی دهانه رحم کمک می‌کند. پاره کردن کیسه آب هم باعث شروع انقباضات و یا تشدید آنها می‌شود. طولانی شدن پارگی کیسه آب احتمال عفونت را بیشتر می‌کند.

گاهی وقت‌ها القای زایمان موفقیت آمیز نیست و ممکن است نیاز باشد تا پس از مدتی استراحت و توقف، دوره بعدی القای زایمان شروع شود و یا نیاز به سزارین وجود داشته باشد. مخصوصا در زایمان اول و یا زمانی که دهانه رحم آماده نیست این احتمال بیشتر است.
جهت دریافت نوبت و مراجعه حضوری به

متخصص زنان و زایمان در تهران

تماس بگیرید.
علائم شروع زایمان مراحل زایمان طبیعی

پرسش خود را بنویسید

پرسش و پاسخ‌ها (1 پرسش)

ناشناس

سلام خسته نباشین من بچم20هفته ست احساس میکنم شکمم سفت هستش ولکه های قهوه ای دیدم چیکارکنم

۲۸ بهمن ۰۱ - ۱۵:۲۶

نیاز به راهنمایی دارید؟

بصورت آنلاین با دکتر رقیه پورعلی، جراح و متخصص بیماری‌های زنان‌، زایمان و نازایی گفتگو کنید؛ یا جهت مراجعه حضوری به مطب تماس بگیرید.