علائم شروع زایمان

علائم شروع زایمان
یکی از نگرانی‌های هر خانم در طی بارداری، چگونگی شروع دردهای زایمانی و نحوه زایمان است. در این مطلب به برخی از سوالات شایع پاسخ می‌دهیم.

نشانه‌های شروع زایمان چیست؟
علائم شروع زایمان در هر خانم و حتی در هر حاملگی متفاوت است. دفع پلاک موکوسی، احساس خالی شدن سر دل، پارگی کیسه آب، انقباضات رحمی و باز شدن و نرم شدن دهانه رحم از علائم آغاز زایمان است.

پلاک موکوسی تجمع ترشحات مخاطی در دهانه رحم در طی بارداری است که وقتی با آغاز زایمان، دهانه رحم باز می‌شود این پلاک به داخل واژن دفع می‌شود. ممکن است صورتی یا کمی خونی باشد و از یکی دو هفته قبل تا بلافاصله قبل از زایمان ممکن است دفع شود.

انقباضات رحمی واقعی که شروع کننده زایمان باشند، منظم هستند و به مرور زمان فاصله شان کمتر شده و شدیدتر و طولانی‌تر می‌شوند؛ از بالای رحم شروع شده و به سمت پایین و لگن ادامه پیدا می‌کنند. برای ثبت این انقباضات، دست خود را روی رحم گذاشته و زمان شروع و پایان هر انقباض را ثبت کنید. انقباض‌های خفیف هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه هستند و به تدریج شدیدتر شده و در مراحل نهایی زایمان هر ۳ تا ۴ دقیقه یک انقباض ۴۵ تا ۶۰ ثانیه‌ای ایجاد می‌شود.

زمان خالی شدن سر دل، در هر فرد متفاوت است. گاهی به ویژه در بارداری‌های اول از دو تا سه هفته قبل از شروع دردهای زایمانی اتفاق می‌افتد و گاهی هم بلافاصله قبل از زایمان رخ می‌دهد و علت آن ورود جنین به لگن است. گاهی به علت مجاورت رحم و مثانه، خانم باردار دچار تکرر ادرار می‌شود.

پارگی کیسه آب (کیسه‌ای پر از مایع که جنین داخل آن شناور است) به صورت خروج ناگهانی مایعی شفاف و گرم و یا نشت خفیف مایع از واژن مشخص می‌شود. در صورت شک به پارگی کیسه آب زمان آن را یادداشت کنید. توجه کنید که همه خانم‌ها قبل از زایمان دچار پارگی کیسه آب نمی‌شوند و گاهی در بیمارستان توسط پزشک معالج این پارگی ایجاد می‌شود.

به باز شدن دهانه رحم، دیلاتاسیون و به نرم و کوتاه شدن آن، افاسمان گفته می‌شود. دیلاتاسیون از ۱ تا ۱۰ سانتیمتر و افاسمان بر اساس درصد از صفر تا صد درصد مشخص می‌شود. برای خروج جنین، بایستی دهانه رحم تا ۱۰ سانتی متر باز شده و ۱۰۰ درصد افاسمان داشته باشد. پیشرفت دیلاتاسیون و افاسمان با معاینات واژینال دوره‌ای در طی زایمان مشخص می‌شود و نشان دهنده موثر بودن انقباضات رحمی است.

علائم شروع زایمان
در صورت پارگی کیسه آب، خونریزی، انقباضات شدید یا منظم با فاصله کمتر از ۵ دقیقه و کاهش حرکت جنین بایستی به بیمارستان مراجعه کنید، در غیر اینصورت در شروع انقباضات که در مراحل ابتدایی زایمان هستید و اصطلاحا فاز نهفته زایمان نام دارد، اگر پزشک معالجتان اجازه دهند، ماندن در منزل کمک می‌کند درد را بهتر تحمل کنید. در این فاز، می‌توانید راه بروید، با خواندن کتاب یا دیدن تلویزیون حواس خود را پرت کنید، دوش آب گرم بگیرید و اگر انقباضاتتان عصر شروع شده، سعی کنید کمی بخوابید تا برای زایمان انرژی کافی داشته باشید.
سندرم تخمدان پلی کیستیک القای زایمان

نظر خود را بنویسید

نظرات (14 نظر)

آیناز

سلام هفته ۳۹ بارداری هستم هیچ درد وعلائم زایمان ندارم میخوام زودتر زایمان کنم چیکارکنم

۶ تیر ۰۰ - ۲۰:۳۰

پاسخ پزشک

با سلام؛ پیاده روی داشته باشید و برای معاینه به زایشگاه مراجعه کنید. برای زایمان تا ۴۱ هفته فرصت دارید، نگران نباشید.

شیدا

سلام من هفته 38بارداری هستم دوس دارم زود تر زایمان کنم چون هیچ علائمی برای زایمان ندارم چکار کنم دهانه رحم باز شه زودتر زایمان کنم

۲۸ خرداد ۰۰ - ۲۲:۲۷

پاسخ پزشک

با سلام؛ پیاده روی داشته باشید و برای معاینه به زایشگاه مراجعه کنید. برای زایمان تا ۴۱ هفته فرصت دارید، نگران نباشید.

ناشناس

سلام من ۳۶هفته و ۶روزمه و دکتر رفتم معاینه کرد دهانه رحمم ۲سانت باز شده، دکتر گفت ده روز استراحت کن پیاده روی و پله بالا پایین نکن تا بچه یکم وزنش بیشتر بشه بعد ازطرفی همسرم هم هفته بعد عمل داره چه کارهایی میشه کرد که دهانه رحم فعلا بیشترازاین بازنشود

۲۰ خرداد ۰۰ - ۰۸:۲۰

پاسخ پزشک

با سلام؛ مواردی که پزشک معالج گفته‌اند رعایت کنید و البته با توجه به سن بارداری در صورت پیشرفت علائم زایمان، نوزاد نارس محسوب نمی‌شود.

ناشناس

سلام خسته نباشید من فردا می رم هفته ۳۶ ولی امروز یه فشارر همراه با درد در قسمت میانم احساس میکنم میتونه از علائم زایمان باشه

۷ خرداد ۰۰ - ۱۷:۲۱

پاسخ پزشک

با سلام؛ درد زایمان بصورت احساس انقباض است که چند ثانیه ادامه دارد و متوقف شده و مجددا شروع می‌شود.

مامان بنیتا

سلام امروز صبح وقتی رفتم سرویس بداخل ترشح سفید رنگم رگه های خون دیدم سریع رفتم و به پزشک مراجعه کردم اونم سونو دادو گفت جفت در وصعیت خوبیه دهانه رحم هم بسته است من هفته ۳۶ بارداری هستم و گفت چند روز استراحت کن چون من ی روز قبلش دوساعت پیاده رویی داشتم بدون استراحت الا باز رفتم سرویس اون رکه هاای خونی خیلی کم رو دیدم ایا لازمه دوباره برم دکتر ممنون میشم پاسخ بدین ی دنیا ممنون

۱ خرداد ۰۰ - ۱۵:۳۶

پاسخ پزشک

با سلام؛ بله.

ناشناس

سلام من واژینالم ۲.۵سانت با این وجود که تاریخ زایمانم گذشته بیمارستان راضی به زایمانم نیست سونو دادم بچم مشکلی نداره ودردزایمان هم ندارم بعضی وقتا یک پیچش دارم وپای راستم ولگنم درد داره

۲۲ اردیبهشت ۰۰ - ۱۴:۲۶

ناشناس

سلام من سه روزتا پایان هفته چهلمم وداره از واژینالم مواد حبابی چسبناکی میاد تیره است نمیدونم علامت چیه وچکارکنم

۲۰ اردیبهشت ۰۰ - ۱۶:۴۲

پاسخ پزشک

با سلام؛ ترشحات دهانه رحم هستند. برای اطمینان خاطر جهت معاینه به پزشک خود یا بیمارستان مراجعه کنید.

ناشناس

سلام من در هفته ۳۹ هستم ودارم اون رو تمام میکنم هیچ دردزایمانی من را نگرفت نمیدونم چکارکنم

۱۵ اردیبهشت ۰۰ - ۰۷:۴۸

پاسخ پزشک

با سلام؛ پیاده روی داشته باشید و برای معاینه به زایشگاه مراجعه کنید. برای زایمان تا ۴۱ هفته فرصت دارید، نگران نباشید.

ناشناس

سلام من ۲۳هفته امه یک سانت رحمم بازشده یعنی امکان داره بیشتربازبشه وسقط بشه

۸ فروردین ۰۰ - ۰۸:۲۳

ناشناس

با سلام من در آغاز هفته ۳۹ هستم، دهانه رحمم از یک ماه قبل دو فینگر باز شده بود که در بیمارستان بستری و بهم آمپول سولفات منیزیم تزریق کردن، الان یکسری ترشحات زرد رنگ دارم که گاهی چند قطره به صورت ناخودآگاه خارج میشه، با توجه به اینکه درد ندارم به نظرتون لازمه به بیمارستان مراجعه کنم؟ راستش نگران اینم که اون ترشحات ناشی از پارگی دهانه رحم باشه

۲۴ اسفند ۹۹ - ۲۱:۳۰

پاسخ پزشک

با سلام؛ جهت معاینه به مراکز درمانی مراجعه نمایید.

بهرامی

سلام اگر دهانه رحم دو سانت باز بشه ولی ازدردهای زایمان خبری نیست میشه سکس انجام داد یا نه ممنون

۱۸ اسفند ۹۹ - ۱۸:۱۶

پاسخ پزشک

با سلام؛ با توجه به باز بودن دهانه رحم بهتر از است از انجام رابطه جنسی اجتناب کنید.

هستی

سلام من بارداری اولم هست میترسم درد زایمان رو نتونم تشخیص بدم لطفا کمکم کنید خیلی میترسم

۸ بهمن ۹۹ - ۱۹:۴۴

پاسخ پزشک

با سلام؛ درد زایمان با دست گذاشتن روی شکم و حس سفت شدن رحم زیر دست قابل تشخیص هست. همچنین انقباضاتی که ایجاد می‌شود و درد بدنبال آن، شما را متوجه احتمال زایمان خواهد کرد. نگران نباشید.

ناشناس

سلام خواهش میکتم جواب بدید من برای کیسه ابم تست دادم دکتر دست زد داخل واژن ایا طول سرویکسم کم نمیشه یا خطر نداره چون کمر درد دارم خیلی خفیف

۳ دی ۹۹ - ۲۱:۵۹

پاسخ پزشک

با سلام؛ نگران نباشید، معاینه باعث کوتاه شدن طول سرویکس نمی‌شود.

ناشناس

سلام دهانه رحم وقتی یک سانت باز شده باشه چند روز طول میکشه ک بیشتر باز بشه اخه ی هفته میشه ی سانت باز شده ولی خبری نیست

۶ شهریور ۹۹ - ۰۹:۱۳

پاسخ پزشک

با سلام؛ بستگی به سن بارداری و شدت دردهای زایمانی دارد. معمولا باز شدن دهانه رحم بتدریج از چند هفته قبل از زایمان شروع می‌شود و در زمان زایمان با منظم شدن و تشدید دردها، افزایش می‌یابد.

نیاز به راهنمایی فوری دارید؟

بصورت آنلاین با دکتر رقیه پورعلی، جراح و متخصص بیماری‌های زنان‌، زایمان و نازایی گفتگو کنید.