آیا در طول شیردهی می‌توان باردار شد؟

آیا در طول شیردهی می‌توان باردار شد؟
بارداری مجدد در طول دوران شیردهی در زمان‌های قدیم بیشتر رخ می‌داده که تحت عنوان بارداری شیر به شیر نامیده می‌شده است. این اتفاق براساس باور غلطی رخ می‌دهد که بسیاری از مردم آن را پذیرفته‌اند و گمان می‌کنند در طی دوران شیردهی بارداری اتفاق نمی‌افتد و نیازی به استفاده از روش‌های جلوگیری از بارداری نمی‌باشد. با وجود اینکه شیر دادن موجب تغییر زمان تخمک گذاری و عدم قاعدگی مادر می‌شود و ممکن است تا چند ماه از بروز بارداری جلوگیری کند ولی در برخی از مادران حدود ۱ تا ۲ ماه بعد از زایمان تخمک گذاری مادر مجدد شروع شده و در نتیجه امکان بارداری مجدد وجود خواهد داشت. زمان قاعدگی بعد از زایمان در افراد مختلف از یک ماه تا یکسال بعد از زایمان متفاوت خواهد بود و این مسئله کاملا طبیعی می‌باشد. بطور کلی بهتر است در دوران شیردهی برای برقراری رابطه جنسی از روش‌های جلوگیری از بارداری استفاده شود.

ادامه شیردهی در صورت بارداری مجدد
بسیاری از مادران تصور می‌کنند که در صورت بارداری در دوران شیردهی باید سریعا شیردهی به فرزند قبلی خود را متوقف کنند. در صورتی که مادری بصورت ناخواسته یا خواسته در طول دوران شیردهی مجدد باردار شد می‌تواند شیردهی به فرزند شیرخوار خود را حتی تا نزدیکی زایمان ادامه دهد. مدت ادامه شیردهی بنابر خواست و میزان توان مادر متفاوت است. در طی این مدت مادر باید تغذیه مناسبی داشته باشد و به مقدار کافی استراحت کند. حداقل مدت زمان شیردهی برای کودک تا رسیدن به سن ۶ ماهگی است که کودک می‌تواند تغذیه با غذای کمکی را آغاز کند. حتی بعد از زایمان دوم نیز مادر می‌تواند همزمان با شیردهی به فرزند دوم گاهی به فرزند اول خود نیز شیردهی داشته باشد. البته مادرانی که سابقه سقط یا تولد نوزاد نارس را داشته‌اند بهتر است تحت نظر پزشک باشند و بهتر است شیردهی را متوقف کنند زیرا ادامه شیردهی ممکن است موجب بروز انقباضات رحمی در مادر شود.

آیا در طول شیردهی می‌توان باردار شد؟
علائم بارداری در زمان شیردهی
زمانی که مادر در دوران شیردهی باردار شود ممکن است علائمی نداشته باشد ولی دانستن برخی علائم می‌تواند در فهمیدن این موضوع که بارداری مجدد اتفاق افتاده به مادر کمک کند. معمولا نوک سینه مادر زخم می‌شود و گاهی انقدر دردناک می‌شود که حتی از شیر دادن به فرزند خود امتناع می‌کند. بعلت تغییرات هورمونی ناشی از بارداری مزه شیر مادر تغییر می‌کند بصورتی که ممکن است نوزاد از خوردن شیر مادر اجتناب کند. البته سینه نگرفتن نوزاد و تغییر طعم شیر مادر ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشد ولی یکی از دلایل آن بارداری مجدد مادر است. یکی دیگر از علائم بروز حالت تهوع و استفراغ در مادر است که در سه ماهه اول بارداری بیشترین شدت خود را دارد. برخی از مزه‌ها و بوها نیز ممکن است این حالت تهوع را در مادر تشدید کند. از دیگر علائم بارز بارداری وجود خستگی زیاد در مادر است که در مادران شیرده بسیار بارزتر است زیرا بدن باید مواد مغذی برای مادر و نوزاد را تامین کند. پس ادامه شیردهی در صورت بارداری مجدد مادر بلامانع است و حتی ممکن است برخی از علائم بارداری را نیز برطرف کند.
پیشگیری از بارداری با استفاده از IUD فریز کردن تخمک چیست؟

نظر خود را بنویسید

نیاز به راهنمایی فوری دارید؟

بصورت آنلاین با دکتر رقیه پورعلی، جراح و متخصص بیماری‌های زنان‌، زایمان و نازایی گفتگو کنید.