• شماره تماس: 02166933869 - 02166933906
  • تهران، ستارخان، ابتدای باقرخان، ساختمان پرهام، پلاک ۱۱۹، طبقه ۲، واحد ۵
تبخال تناسلی
تبخال تناسلی یا هرپس ژنیتال یکی از عفونت‌های مقاربتی است که توسط نوعی از ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می‌شود. این عفونت باعث ایجاد زخم و تاول‌های دردناک در ناحیه تناسلی شده و گاهی نیز بی علامت است؛ معالجه و درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد و فقط می‌توان علائم و عود عفونت را کنترل کرد.
اکثر موارد هرپس ژنیتال توسط HSV نوع ۲ ایجاد می‌شود که عفونت مقاربتی شایعی است و در خانم‌ها بیشتر از آقایان دیده می‌شود. این ویروس از طریق تماس پوست آلوده به ویروس (پوست آلوده ممکن است زخم شده باشد و یا در ظاهر سالم باشد) حین ارتباط جنسی منتقل می‌شود. بین ۲ تا ۱۰ روز بعد از ورود ویروس به بدن، علائم بیماری ظاهر می‌شود. ویروس همیشه در بدن باقی مانده و هر بار باعث عود علائم می‌شود، در طول عود هم می‌تواند به سایرین منتقل شود.

علائم
عفونت اولیه علائمی شبیه سرماخوردگی مثل درد بدن، تب، لرز، خستگی و تهوع دارد و به دنبال آن زخم به صورت تاول‌های کوچک چندتایی روی ناحیه تناسلی و باسن یا سایر مناطق ایجاد شده و پوست این مناطق قرمز و دردناک می‌شود. ۲تا ۴ هفته طول می‌کشد تا عفونت اولیه بهبود پیدا کند. در این مدت کم کم تاول‌ها باز شده و مایع داخلشان تخلیه می‌شود و دلمه می‌بندد و در نهایت خوب می‌شوند. جای زخم‌ها باقی نمی‌ماند.

تبخال تناسلی
در مواقع عود، سوزش یا خارش یا گزگز محلی که عفونت اولیه وجود داشته، کمردرد یا درد زانوها و ران‌ها ایجاد می‌شود. به این‌ها علائم پرودرومال یا پیش درآمد گفته می‌شود. چند ساعت بعد زخم‌ها ظاهر می‌شوند. در موارد عود، درد کمتر و بهبودی ضایعات سریع‌تر است و در طی ۳ تا ۷ روز خوب می‌شود. در سال اول بعد از عفونت اولیه، عود شایع‌تر است و به مرور زمان دفعات عود کاهش پیدا می‌کند؛ البته علائم در هر شخص متفاوت است و خیلی از افراد هم که مبتلا به این عفونت می‌شوند بی علامت هستند.

درمان
همانطور که در ابتدا گفته شد درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد، داروهای ضد ویروسی شدت بیماری را کم و طول مدت آن را کوتاه می‌کنند. دریافت روزانه این داروها به مدت طولانی، درمان سرکوب کننده نام دارد و دفعات عود را کاهش می‌دهد، همچنین خطر انتقال ویروس به سایرین را کاهش می‌دهد.

ابتلا به ویروس در بارداری
اگر خانم بارداری به عفونت HSV دچار شود، ممکن است هنگام زایمان طبیعی باعث انتقال ویروس به جنین شود. در مواقعی که ابتلای اولیه به عفونت حین بارداری اتفاق افتاده و یا اولین عود عفونت در اواخر بارداری رخ داده، احتمال انتقال به جنین بیشتر است. در صورتی که حین زایمان علائم پیش درآمد عفونت و یا زخم وجود دارد، روش ارجح زایمان به روش سزارین است.

شیردهی
در صورتی که ضایعات پوستی روی پستان‌ها وجود ندارد، شیردهی منعی ندارد. مناطقی که این زخم‌ها ایجاد شده را کاملا بپوشانید تا با نوزاد تماس پیدا نکند. قبل و بعد از هر بار شیردهی دست‌های خود را با آب و صابون بشورید.

جهت دریافت نوبت و مراجعه حضوری به

دکتر فوق تخصص زنان و انکولوژی در تهران

تماس بگیرید.
مسافرت در بارداری سندرم تخمدان پلی کیستیک

پرسش خود را بنویسید

پرسش و پاسخ‌ها (6 پرسش)

امير

سلام آيا تبخال تناسلي به صورت گروهي ايجاد ميشه يا تكي هم ميزنه چون من ١ دونه روي دستگاه تناسليم به صورت تكي زده ٣ بار تكرار شده آيا تبخال يا نه

۳۱ خرداد ۰۱ - ۱۲:۲۵

پاسخ پزشک

با سلام؛ بله می‌تونه تبخال باشه. بهتره جهت تشخیص دقیق و درمان به پزشک مراجعه کنین.

ناشناس

سلام ایا میشه از اب دریاچه این بیماری رو گرفت

۳ آذر ۰۱ - ۲۰:۲۴

فاطمه

سلام میخواستم بدونم فرق تبخال با زگیل تناسلی چیه و امکان انتقال اون به کودکان هم وجود داره؟

۲۳ مهر ۰۱ - ۰۵:۲۵

مهسا

سلام من چند روز دچار تبخال تناسلی شدم بهتر نشدم چکار باید کنم

۲ تیر ۰۱ - ۱۳:۰۶

ناشناس

سلام وقت بخیر امکانش هست که از اب دریا دچار تبخال تناسلی شد؟

۲۷ خرداد ۰۱ - ۱۵:۱۲

اکبر

سلام واکسن که مربوط به تنب خال تناسلی هس چه نامی داره میشه از داروخانه تهیه کرد

۱۶ خرداد ۰۱ - ۱۰:۵۶

نیاز به راهنمایی دارید؟

بصورت آنلاین با دکتر رقیه پورعلی، جراح و متخصص بیماری‌های زنان‌، زایمان و نازایی گفتگو کنید؛ یا جهت مراجعه حضوری به مطب تماس بگیرید.