• شماره تماس: 02166933869 - 02166933906
  • تهران، ستارخان، ابتدای باقرخان، ساختمان پرهام، پلاک ۱۱۹، طبقه ۲، واحد ۵

علل بارداری چند قلویی و عوارض ناشی از آن

علل بارداری چند قلویی و عوارض ناشی از آن
به بیش از یک جنین تشکیل شده در طی فرآیند لقاح، چند قلو زایی گفته می‌شود. بسته به تعداد تخمک‌ها و اسپرم‌ها حین لقاح و نحوه تقسیمات سلولی، احتمال تشکیل جنین‌های چند قلوهای غیرهمسان یا همسان وجود دارد. البته اکثر موارد بارداری به تولد یک نوزاد ختم می‌شوند ولی همچنان احتمال بوجود آمدن چنین جنین‌هایی وجود خواهد داشت.

چند قلوی همسان و غیرهمسان
معمولا شباهت‌ها بین چند قلوهای همسان بسیار بیشتر از غیر‌همسان‌هاست ولی نمی‌توان آنها را بدون تفاوت از یکدیگر دانست ولی از جنسیت و گروه خونی مشابهی برخوردارند. چند قلوهای غیرهمسان نیز ممکن است جنسیت و گروه خونی متفاوتی داشته و حتی ممکن است تفاوت‌ها در آن بسیار فاحش باشد.

علت چند قلوزایی
هنوز بطور دقیق مشخص نیست که چه عاملی باعث بروز چنین حالتی می‌گردد اما برخی از شرایط می‌توانند احتمال ایجاد چند قلوزایی را تشدید کنند که عبارتند از:
۱. داشتن سابقه خانوادگی چند قلو زایی
۲. بارداری در زنان بالای ۳۵ سال
۳. چاقی در زنان
۴. استفاده از روش‌های کمک بارداری مانند روش‌های لقاح آزمایشگاهی
۵. مصرف داروهای هورمونی تحریک کننده رها سازی چندین تخمک مانند گنادوتروپین و کلومیفن سیترات

علائم چند قلوزایی
مادرانی که بارداری چند قلویی را تجربه می‌کنند ممکن است برخی از علائم شدیدتری داشته باشند مانند:
۱. افزایش بیش از حد وزن بدن و به دنبال آن کمر درد
۲. افزایش تهوع و استفراغ بخصوص در سه ماهه اول بارداری
۳. یبوست و بواسیر
۴. افزایش اندازه رحم
۵. مشکلات تنفسی و گوارشی مانند سوء هاضمه

علل بارداری چند قلویی و عوارض ناشی از آن
عوارض چند قلوزایی
باید به این نکته توجه داشت که اغلب زنانی که تحت انجام روش‌های کمک بارداری مانند IVF قرار می‌گیرند خود تقاضای جایگذاری چند جنین شکل گرفته در رحم می‌نمایند که احتمال تشکیل چندقلویی را بالا می‌برد. این حالت خود می‌تواند با خطراتی همراه باشد از جمله:

۱. از آن جایی که یک جنین برای رشد خود در رحم به حدود ۴۰ هفته زمان نیاز دارد، وجود چندین جنین از این زمان خواهد کاست. بدین صورت که جنین‌ها برای شکل گیری خود به ناچار مجبورند از تغذیه قل‌های دیگر کمک بگیرند. علاوه بر وزن کم جنین، فضای کم در رحم می‌تواند زمان زایمان را کم نموده و به زایمان زودرس ختم شود.
۲. طول دوره بارداری در جنین‌های دو قلو حدودا ۳۶ هفته بوده و با تعداد قل‌ها از این میزان کاسته می‌شود، برای مثال جنین‌های سه قلو ۳۲ هفته و چهار قلو ۳۰ هفته را طی خواهند کرد.
۳. احتمال اینکه بارداری این زنان با مشکلاتی مانند پره اکلامپسی یا فشار خون بارداری و دیابت بارداری همراه شود، بیشتر خواهد بود.
۴. اتساع رحم در زنان چند قلو بیشتر است. این زنان ممکن است تحت عمل سزارین قرار گیرند و زایمان آنها نیز می‌تواند با خونریزی‌های بیشتری بعلت شل شدن رحم همراه باشد.
۵. متاسفانه احتمال سقط شدن یکی از قل‌ها نیز وجود خواهد داشت. در چنین مواقعی جنین دیگر به رشد خود در درون ادامه می‌دهد. مشکلات و ناهنجاری‌های ژنتیکی مانند نقص عضو و سندرم داون نیز ممکن است رخ دهد.

همانطور که گفته شد چند قلو زایی دارای عوارض و شرایط خاصی می‌باشد و باید حتما تحت نظر پزشک خود باشید.
جهت دریافت نوبت و مراجعه حضوری به

متخصص زنان و زایمان در تهران

تماس بگیرید.
راهکارهای افزایش شیر مادر چه مدت بعد از سقط جنین می‌توان باردار شد؟

پرسش خود را بنویسید

پرسش و پاسخ‌ها (3 پرسش)

ناشناس

سلام بعدازسقط خیلی خارش دارم وعفونت بوی بعدواژن بایدچیکارکنم

۶ فروردین ۰۲ - ۰۸:۲۶

پاسخ پزشک

با سلام؛ برای درمان به پزشک مراجعه کنید، با مصرف دارو قابل درمان هست، نگران نباشید.

ناشناس

بسیار اموزنده ‌کمک کننده بود تشکر

۱۴ مهر ۰۰ - ۰۶:۵۸

پاسخ پزشک

با سلام؛ ممنون از لطف و توجهتون.

ملکوتی

سلام من دیروز به خونریزی افتادم و رفتم بیمارستان و با آمپول جنینمو سقط کردن و ۱۳ هفته بود گفت که دهانه رحم بازه آیا راهی واسه نگه داشتن جنین وجود داشت چون خونریزی شدید نبود واینکه کی دوباره میتونم باردار بشم و از کیت تخمک گذاری چطوری باید استفاده کنم روی بسته اش من هیچ چیزی ندیدم که مشخص باشهچطوری استفاده کنم

۴ مرداد ۰۱ - ۱۸:۵۵

نیاز به راهنمایی دارید؟

بصورت آنلاین با دکتر رقیه پورعلی، جراح و متخصص بیماری‌های زنان‌، زایمان و نازایی گفتگو کنید؛ یا جهت مراجعه حضوری به مطب تماس بگیرید.