• شماره تماس: 02166933869 - 02166933906
  • تهران، ستارخان، ابتدای باقرخان، ساختمان پرهام، پلاک ۱۱۹، طبقه ۲، واحد ۵

آلودگی هوا و بارداری

آلودگی هوا و بارداری
هوای آلوده در اثر تجمع مواد مختلفی مثل ازن، آزبست، دی اکسید گوگرد، مونوکسید کربن، گرد و غبار و ذرات معلق ایجاد می‌شود. این آلاینده‌ها از منابع مختلفی نظیر تاسیسات صنعتی و نیروگاه‌ها، دود خودروها، سیگار، علف کش‌ها و سایر سموم مورد استفاده در مزارع کشاورزی منتشر می‌شوند. اگرچه آلودگی هوا روی هر موجود زنده‌ای اثر سوء می‌گذارد، اما بیشترین تاثیر را روی زنان باردار، کودکان، نوزادان، مبتلایان به مشکلات تنفسی و افراد مسن دارد.

علائم اصلی قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی هوا عبارتند از:
- سرفه
- خس خس سینه
- سوزش چشم و بینی
- بیماری‌های تنفسی مانند آسم و آمفیزم
- خستگی مزمن
- تنگی نفس در اثر آسیب به ریه‌ها و قلب
- سرطان

خطرات احتمالی قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا در دوران بارداری
بررسی‌ها و تحقیقات مختلفی درباره تاثیر آلودگی هوا در دوران بارداری انجام شده است که برخی از پیامدهای آلودگی هوا عبارتند از:
۱. وزن کم هنگام تولد: نوزادان با وزن کمتر از ۲۵۰۰ گرم جزو طبقه بندی «وزن کم حین تولد» هستند و در معرض هوای آلوده بودن حین بارداری، احتمال بروز این عارضه را افزایش می‌دهد. البته به طور دقیق ذکر نشده که در کدام سه ماهه بارداری این خطر بیشتر است.
۲. زایمان زودرس: کودکانی که قبل از ترم به دنیا می‌آیند، در معرض خطر اختلالات عصبی و جسمانی هستند. زایمان زودرس به دلایل مختلف برای هر کسی ممکن است اتفاق بیفتد و آلودگی هوا یکی از این علل است.
۳. اوتیسم: زنانی که در سه ماهه سوم بارداری در معرض آلودگی هوا هستند، دو برابر بیشتر از سایرین احتمال دارد که کودکشان به اوتیسم مبتلا شود.
۴. آسم: آلودگی هوا آسم را تشدید می‌کند. در زنان باردار، اگر آسم به خوبی کنترل و مدیریت شود، برای مادر و جنین مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند ولی آسم درمان نشده باعث می‌شود جنین از کمبود اکسیژن رنج برده، خوب رشد نکند و منجر به زایمان زودرس و وزن کم شود. تحقیقات همچنین نشان داده‌اند که قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا احتمال ابتلا به آسم در کودک شما را در سال‌های بعدی زندگی بیشتر می‌کند.
۵. مشکلات باروری: آلودگی هوا باعث پایین آمدن نرخ باروری در زنان و مردان و افزایش احتمال سقط می‌شود.

آلودگی هوا و بارداری
محافظت در برابر آلودگی هوا
در زمان بارداری اجتناب کامل از تهدید کننده‌های سلامت مثل آلاینده‌ها غیرممکن است، اما برای کاهش قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا اقدامات زیادی وجود دارد.
۱. شاخص کیفیت هوا را بخوانید: حتی اگر هوا صاف به نظر می‌رسد، ممکن است آلوده باشد. عادت کنید که هر روز گزارش شاخص کیفیت هوا را بررسی کنید تا از میزان آلودگی مطلع شوید.
۲. برای خانه یک دستگاه تصفیه هوا بگیرید.
۳. از هوای اطراف خود محافظت کنید: زمان پخت و پز، نقاشی، روشن کردن شومینه، حتی وقتی از اسپری مو استفاده میکنید باعث افزایش آلودگی هوای اطراف خود می‌شوید. با استفاده از هود هنگام پخت و پز و چک کردن مداوم لوله‌های بخاری و سنسورهای دود به ایجاد محیط سالم کمک کنید.
۴. در خانه بمانید: پوست  وسیع‌ترین عضو بدن است و درصد زیادی از هر چیزی را که با آن تماس پیدا میکنید جذب میکند. حتی اگر در هوای آلوده از ماسک استفاده کنید، پوست ذرات معلق را جذب میکند. بنابراین در صورتی که کار ضروری ندارید در هوای آلوده، در خانه بمانید.
۵. تغذیه: مصرف مواد غذایی مانند میوه و سبزیجات سرشار از آنتی اکسیدان‌هایی مثل ویتامین ث اثر مخرب آلاینده‌ها را تعدیل می‌کند.
۶. از گیاهان تصفیه کننده هوا استفاده کنید: گیاهان می‌توانند به طور طبیعی هوای شما را فیلتر کنند. انواع خاصی از گیاهان مثل گل عنکبوتی و سانسوریا، ترکیبات آلی فرّار را از هوا خارج کرده و دی اکسید کربن را با اکسیژن تازه و تمیز جایگزین می‌کنند.

محافظت در برابر آلودگی هوا
جهت دریافت نوبت و مراجعه حضوری به

کلینیک فوق تخصص زنان در تهران

تماس بگیرید.
مراحل زایمان طبیعی خونریزی رحمی غیر طبیعی

پرسش خود را بنویسید

نیاز به راهنمایی دارید؟

بصورت آنلاین با دکتر رقیه پورعلی، جراح و متخصص بیماری‌های زنان‌، زایمان و نازایی گفتگو کنید؛ یا جهت مراجعه حضوری به مطب تماس بگیرید.