• شماره تماس: 02166933869 - 02166933906
  • تهران، ستارخان، ابتدای باقرخان، ساختمان پرهام، پلاک ۱۱۹، طبقه ۲، واحد ۵

انجام جراحی زیبایی؛ بله یا خیر؟

انجام جراحی زیبایی؛ بله یا خیر؟
پیشرفت در فناوری و صنعت مد باعث ایجاد تغییرات دوره‌ای در مفهوم زیبایی می‌شود. تفاوت‌های اجتماعی و فرهنگی در بین کشورها نیز نقش بسیار مهمی در این موضوع ایفا می‌کند. آناتومی افراد مختلف هم با یکدیگر متفاوت بوده و بنابراین نمی‌توان توصیف دقیقی از دستگاه تناسلی خارجی ایده آل ارائه داد. برخی طبقه‌بندی‌ها، دستگاه تناسلی خارجی نرمال را به این صورت تعریف می‌کنند که لبیا مینور کوچک‌تر از لبیای ماژور است ولی به طور کلی هیچکدام از سیستم‌های طبقه‌بندی توسط انجمن‌های جراحی زنان یا پلاستیک پذیرفته نشده‌اند و به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انجام جراحی زیبایی؛ بله یا خیر؟
همانطور که گفته شد اگر چه تعریف دستگاه تناسلی ایده آل از نظر زیبایی شناختی امکان پذیر نیست، اما برخی عمل‌های زیبایی که براساس آناتومی بیمار انتخاب شده و با رویکرد واقع گرایانه به کار گرفته می‌شوند می‌توانند رضایت بیمار را افزایش داده و میزان عوارض را کاهش دهند. برای اینکه بدانیم چه افرادی کاندید مناسبی برای جراحی‌های زیبایی هستند ابتدا بایستی معاینه دقیق انجام شود. افرادی که افتادگی شدید ارگان‌های لگنی دارند مناسب جراحی‌های صرفا زیبایی نیستند. مورد دیگری که بایستی به آن توجه کنیم این است که روش‌های غیرجراحی (لیزر) نیاز به درمان نگهدارنده (تکرار درمان با فواصل زمانی مشخص بسته به پروتکل دستگاه) دارند تا اثربخشی‌شان حفظ شود.

آگاهی از عوارض و جزییات این روش‌ها الزامیست

تاریخچه پزشکی، رضایت جنسی، زایمان‌ها و وضعیت بیماری‌های زنان در افرادی که درخواست جراحی زیبایی دارند مهم است. باید بدانیم با افزایش سن، در دوران بارداری، بعد از زایمان و پس از یائسگی تغییرات فیزیولوژیک و بعضا غیر قابل پیش بینی در ظاهر دستگاه تناسلی پیش می‌آید.
تبلیغات مرتبط با این جراحی‌ها باید علمی و مطابق با اصول پزشکی باشد. توصیه شده است قبل از ۱۸ سالگی این جراحی‌های زیبایی انجام نشود و حتی در صورت افتادگی ارگان‌های لگنی در صورتی که علائم شدید نیست و قابل تحمل است، جراحی‌های ترمیمی تا تکمیل تعداد فرزندان به تعویق بیفتد.
آگاهی از تفاوت روش‌های درمانی و زیبایی مهم است و پزشک هم بایستی مهارت علمی و عملی لازم را برای این روش‌ها داشته باشد. در برخی از افراد به ویژه نوجوانانی که درخواست لبیاپلاستی یا ماموپلاستی دارند، بررسی مسائل روانی برای رد بیماری‌هایی نظیر Body Dysmorphism (خود زشت پنداری) و بررسی اعتماد به نفس بسیار مهم است و باید با این افراد و خانواده هایشان درباره بلوغ جسمی و عاطفی مشاوره انجام شود و از روش‌های غیرجراحی زیبایی آگاهی پیدا کنند.

انجام جراحی زیبایی؛ بله یا خیر؟
ختنه کردن خانم‌ها به تمام مراحل مربوط به برداشتن جزئی یا كلی دستگاه تناسلی خارجی‌شان اطلاق می‌شود که طبق نظر سازمان بهداشت جهانی، نقض حقوق بشر و کاملا مردود است و باید توجه کنیم از عمل جراحی زیبایی دستگاه تناسلی زنان کاملا متفاوت است؛ زیرا در ختنه، دستگاه تناسلی بسته به شدت ختنه، تخریب می‌شود و علیرغم عدم رضایت فرد انجام می‌شود.
خلاصه اینکه مرزهای بین اقدامات لازم از نظر پزشکی مانند جراحی ترمیمی واژن / لگن و جراحی‌های زیبایی درخواستی مانند واژینوپلاستی و لابیاپلاستی مبهم است، حتی هر دو با هم می‌توانند انجام شوند.
آنچه مهم است این است که برای دستیابی به بهترین نتایج در عملکرد و ظاهر، در مورد تغییرات طبیعی بدن خود باید آگاه باشید، ارزیابی‌های روانشناختی را انجام دهید و انتظارات واقع بینانه از این روش‌ها داشته باشید.
تکنیک عمل جراحی که مورد استفاده قرار می‌گیرد بایستی با در نظر گرفتن این باشد که هدف ترجیحی و سطح انتظارات شما چیست. براساس مقالات مختلف، مطالعات بیشتری در مورد اثربخشی طولانی مدت، ایمنی و قابلیت اطمینان تکنیک‌های غیرجراحی، به ویژه مواردی که نیازی به بستری ندارند و می‌توانند در مطب انجام شوند، مورد نیاز است.
جهت دریافت نوبت و مراجعه حضوری به

متخصص زنان و زایمان در تهران

تماس بگیرید.
روش‌های غیر جراحی زیبایی آگاهی از سرطان پستان

پرسش خود را بنویسید

نیاز به راهنمایی دارید؟

بصورت آنلاین با دکتر رقیه پورعلی، جراح و متخصص بیماری‌های زنان‌، زایمان و نازایی گفتگو کنید؛ یا جهت مراجعه حضوری به مطب تماس بگیرید.