دردهای سینه در زنان و درمان آن

دردهای سینه در زنان و درمان آن
یکی از دردهای شایع در زنان، دردهای سینه یا ماستالژیا است که ۷۰ درصد زنان در طول زندگی خود گاهی دچار این درد می‌شوند، اما تنها ۱۵ درصد این دردها نیاز به درمان پزشکی دارد. درد سینه ممکن است به صورت ادواری یا غیرادواری باشد. در حالت اول، علت درد تغییرات هورمونی است، که علت ۷۵٪ شکایت‌ها از درد سینه را شامل می‌شود و ۲ هفته مانده به قاعدگی درد بیشتر می‌شود. درد غیرادواری بصورت درد یا سوزش و سفتی پایدار بروز پیدا می‌کند و ممکن است در یکی از سینه‌ها دیده شود و ناشی از جراحت و آسیب باشد که اغلب بعد از یائسگی بروز پیدا می‌کند. به طور کلی، درد سینه معمولا بصورت احساس درد، سوزش تیز و یا سفت شدن بافت سینه و حساسیت آن تجربه می‌شود. همان طور که ذکر شد درد سینه دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد که در ادامه به آن پرداخته شده است.

۱. تغییرات هورمون‌ها
زمانی که درد سینه به صورت دوره‌ای و در ارتباط با قاعدگی باشد، احتمالا تحت تاثیر هورمون‌های جنسی است. بروز درد سینه در زمان قاعدگی، بارداری و یائسگی نشان می‌دهد که بروز این دردها تحت تاثیر تغییرات هورمون‌های جنسی است.

۲. کیست‌های سینه
کیست‌های سینه توده‌هایی هستند که از مایع پر شده‌اند و رایج ترین توده‌های پستانی هستند که در سن ۳۵ تا ۵۰ سالگی در زنان دیده می‌شوند و معمولا بعد از یائسگی از بین می‌روند. این کیست‌ها به دلیل تغییرات فیبروکیستیک ایجاد شده و می‌تواند به اندازه چند میلیمتر یا چند سانتیمتر؛ و به تعداد کم یا زیاد باشد.

۳. عفونت غضروفی و دنده‌ها
این عفونت نوعی آرتریت است که در محل اتصال دنده‌ها و جناغ به وجود می‌آید و می‌تواند موجب درد همراه با سوزش شود؛ زمانی که علت درد مربوط به سینه نباشد، این درد می‌تواند با درد سینه ادغام شود.

۴. ورم پستان
ورم پستان در دوران شیردهی به دلیل بسته شدن مجرای شیردهی رخ می‌دهد و با تب، درد، گرم شدن، ورم سینه و خستگی همراه است.

۵. مصرف برخی داروها
مصرف برخی از داروها می‌تواند باعث افزایش درد سینه شود. این داروها عبارتند از داروهای ناباروری، داروهای پیشگیری از بارداری هورمونال خوراکی، مصرف استروژن پس از یائسگی، داروهای ضدافسردگی، بعضی از دیورتیک‌ها، استروئیدها (انادرول) و داروهای مرتبط با فشارخون (متیل دوپا یا الدومت).

۶. استرس و دردهای عصبی
استرس می‌تواند باعث بروز مشکلات جسمانی یا بیماری‌های روان تنی شود. زمانی که درد سینه علت جسمی خاصی ندارد، ممکن است به دلیل استرس و فشارهای روانی ایجاد شده باشد.

۷. سینه بند نامناسب
استفاده از سینه بند نامناسب (خیلی سفت یا خیلی شل) موجب عدم پوشش درست پستان و بروز دردهای سینه می‌شود.

دردهای سینه در زنان و درمان آن
۸. سرطان پستان
سرطان سینه التهابی و بعضی از تومورها ممکن است موجب احساس درد و ناراحتی در پستان شوند.

۹. مشکلات آناتومیکی
گاهی درد سینه به دلیل مشکلات آناتومیک و یا دلایلی از جمله وجود کیست، ضربه، آسیب دیدن سینه و یا جراحی‌های قبلی ایجاد می‌شود، که بصورت غیردوره ای رخ می‌دهد و علت بروز درد سینه در این موارد، خارج از بافت سینه قرار دارد و به دلیل وجود مشکلاتی در سایر نواحی می‌باشد.

۱۰. تعادل نداشتن اسیدهای چرب
عدم تعادل اسیدهای چرب در سلول‌های بدن می‌تواند موجب حساسیت بافت سینه به میزان هورمون‌های موجود در خون شود.

۱۱. اندازه سینه
بزرگ بودن سینه‌ها می‌تواند موجب بروز دردهای غیرادواری سینه شود. در واقع زنانی که سینه‌های بزرگی دارند علاوه بر درد سینه، درد گردن، شانه و پشت را نیز متحمل می‌شوند.

۱۲. جراحی پستان
جراحی پستان حتی بعد از بهبود برش‌های جراحی، تا مدت‌ها می‌تواند موجب درد سینه شود.

زنانی که دچار دردهای سینه هستند، می‌توانند با استفاده از راهکاری زیر درد و ناراحتی خود را کاهش دهند:
- استفاده از سینه بند مناسب
- کاهش مصرف کافئین و سدیم
- استفاده از کمپرس‌های سرد و گرم برای سینه‌ها
- رعایت رژیم غذایی سالم
- حفظ تناسب اندام
- مصرف ویتامین‌های B1، B6 و E
- استفاده از مسکن‌هایی همچون آسپیرین، استامینوفن و ایبوپروفن
- استفاده از روش‌های کاهش استرس، اضطراب و تنش

گاهی برای درمان درد سینه به مداخلات پزشکی نیاز است. پزشک از طریق معاینه بالینی پستان، ماموگرافی، سونوگرافی و بیوپسی یا نمونه برداری از پستان می‌تواند علت درد سینه را مشخص کند.
فریز کردن تخمک چیست؟ تورم کلیه‌ها (هیدرونفروز) در بارداری

پرسش خود را بنویسید

پرسش و پاسخ‌ها (3 پرسش)

ناشناس

سلام خانم دکتر من دردسینه دارم ولی ترشحات ندارم

۲۹ دی ۰۰ - ۰۱:۲۷

ناشناس

سلام شبتتون بخیر خانم دکتر من دوبار بعد از دوماه از بارداریم جنینم سقط شد ب طور خود کار و علت سقط چی میتونه باشه آز مایش خون انجام دادم مشکلی تو آزمایشم نبود و الانم یک ماهه که مریض نشدم در قدم اول امکان داره که باردار باشم و دوم اینکه اگه باردار بودم چیکار باید بکنم که دیگه سقط نشه ممنونم خانم دکتر منتظر جواب تون هستم تشکر

۱۹ آذر ۰۰ - ۲۱:۲۲

ناشناس

سپاس ازاطلاعات مفیدتون،پاینده باشید💜♾

۸ آذر ۰۰ - ۰۱:۰۵

پاسخ پزشک

با سلام؛ ممنون از همراهیتون.

نیاز به راهنمایی فوری دارید؟

بصورت آنلاین با دکتر رقیه پورعلی، جراح و متخصص بیماری‌های زنان‌، زایمان و نازایی گفتگو کنید.