فیبروم رحمی
فیبروم‌های رحمی که به اسم میوم یا لیومیوما هم شناخته می‌شوند، توده‌های خوش خیمی هستند که از بافت عضلانی رحم منشا می‌گیرند.
اندازه، شکل و تعدادشان در هر فرد متغیر بوده و ممکن است در داخل رحم و یا سطح خارجی آن باشند. یک خانم ممکن است یک فیبروم داشته باشد و یا تعداد زیادی فیبروم با اندازه‌های مختلف داشته باشد. در سن ۳۰ تا ۴۰ سالگی شایع است ولی در هر سنی ممکن است ایجاد شود. به طور نادر باعث سرطان رحم می‌شوند، مخصوصا انواعی که بزرگ هستند و سریع رشد می‌کنند.

علائم
۱- تغییر در خونریزی ماهیانه؛ که باعث می‌شود خونریزی طولانی تر و بیشتری داشته باشید، همراه با درد باشد، خونریزی نامنظم شود و در سایر روزهای ماه هم وجود داشته باشد و باعث کم خونی شود.
۲- درد؛ درد مبهم یا تیرکشنده شکم یا لگن یا کمر حین عادت ماهیانه یا در طول ماه و یا حین رابطه جنسی.
۳- اثر فشاری روی ارگان‌های شکمی و لگنی که باعث تغییر در عادات روده ای و یبوست شده و ادرار کردن را دشوار می‌کند.
۴- بزرگ شدن رحم که از روی شکم هم مشخص می‌شود.
۵- سقط
۶- ناباروری

ممکن است فیبروم‌ها بدون علامت باشند و حین معاینه و یا به صورت تصادفی در سونوگرافی کشف شوند.

تشخیص
ممکن است حین معاینه لگن بتوانیم فیبروم‌ها را تشخیص دهیم. برخی روش‌های تشخیصی عبارتند از:
۱- سونوگرافی
۲- هیستروسکوپی؛ وسیله ای که از طریق واژن از دهانه رحم وارد رحم شده و می‌توان فیبروم‌های داخل حفره رحم را دید و به خوبی ارزیابی کرد و در صورت امکان می‌توان از این طریق فیبروم‌ها را برداشت.
۳- لاپاروسکوپی؛ به وسیله این روش، یک لنز باریک از طریق شکم وارد شده و شکم و لگن بررسی می‌شود و فیبروم‌های خارج از حفره رحم دیده می‌شوند.

روش‌هایی مثل MRI و یا سی تی اسکن هم در مواردی برای بررسی محل دقیق فیبروم‌ها مورد نیاز است. گاهی نیز برای ارزیابی سرعت رشد فیبروم‌ها نیاز به تکرار این تست‌های تشخیصی داریم.

چه زمانی فیبروم نیاز به درمان دارد؟
فیبروم‌های کوچک و بدون علامت و همینطور فیبروم در خانم‌هایی که نزدیک یائسگی هستند معمولا نیاز به درمان ندارند.

در موارد زیر درمان توصیه می‌شود
خونریزی‌های قاعدگی شدید و دردناک به نحوی که باعث ایجاد کم خونی شود و زندگی روزمره فرد را مختل کند، خونریزی بین قاعدگی‌ها، رشد سریع فیبروم، ناباروری، درد لگنی، مواقعی که نمی‌توانیم فیبروم را از سایر توده‌های شکم و لگن افتراق دهیم.

درمان
۱- درمان‌های دارویی برای کاهش خونریزی و درد مفید است ولی ممکن است جلوی رشد فیبروم را نگیرد و بعدها نیاز به جراحی داشته باشید‌. انواع روش‌های هورمونی جلوگیری از بارداری مثل قرص‌های جلوگیری، دستگاه داخل رحمی (IUD) که هورمون پروژستین آزاد می‌کند (میرنا) و آگونیست‌های GnRH.
۲- جراحی؛ ممکن است در بعضی موارد برداشتن فیبروم‌ها به روش جراحی الزامی باشد. اگر فقط فیبروم‌ها را برداریم، رحم حفظ می‌شود و در صورت تمایل، امکان بارداری وجود دارد. از انجایی که رحم حفظ شده است، امکان ایجاد فیبروم‌های جدید وجود دارد.

اگر کسی تمایل به بارداری ندارد و یا فیبروم به حدی بزرگ است که امکان برداشتنش با حفظ رحم مقدور نباشد نیاز به درآوردن رحم است.
ورزش در بارداری غربالگری سرطان دهانه رحم

نظر خود را بنویسید

نظرات (12 نظر)

سلیمی

سلام من فیبروم اینترومورال رحمی دارم و چند وقته زیر شکمم سفت شده و توده زیر شکمم احساس میشه که گاهی وقتا هم احساس نمیشه خواستم بدونم از علائم فیبرومه؟ ممنون از راهنمایی شما

۲۷ اردیبهشت ۰۰ - ۱۹:۰۷

پاسخ پزشک

با سلام؛ فیبروم‌های بزرگ ممکن است از روی شکم قابل لمس باشند.

پروانه

سلام خانم دکتر. من 58 سال دارم و یائسه هستم مدتی است در سمت چپ شکم نزدیک ناف گاه درد دارم به صورت التهابهایی است که قابل تحمل و گاه گاه است سونوگرافی شکم و لگن و تخمدان و رحم کردم چون از روی شکم بود و مشکلی نبود. گفتند روده تحریک پذیر داری. هنوز مشکوکم که نکند حتما باید سونو داخلی انجام شود. چون قبلا دو بار فبیرم داشتم که برداشته شد قبل از یائسگی. گاهی کمر درد و روی ران درد دارم می ترسم از فیبرم باشد. البته دیسک کمر قبلا داشته ام. به نظر شما باید سونو داخل رحم انجام دهم؟

۱۷ اردیبهشت ۰۰ - ۰۵:۴۵

پاسخ پزشک

با سلام؛ بله انجام دهید.

ناشناس

سلام من از اسفند خونریزی دارم و دکتر رفتم قرص استرادیول بهم داد که خونریزیم بدتر شد دیگه از‌ قرص استفاده نکردم دوباره دکتر رفتم قرص سیبل داد بهم‌ بازم خونریزیم زیاد شده البته گفته فیبرم دارم چیکار میتونم بکنم ۳۳سالمم هست

۶ اردیبهشت ۰۰ - ۲۲:۵۸

پاسخ پزشک

با سلام؛ نیاز به معاینه حضوری دارید.

افسون

با سلام.‌من۳۰سالمه. ۴تا فیبروم بزرگ دارم ب طولهای ۱۳سانت.‌۱۰سانت. و دوتا ۷سانت. از روی شکم مشخصه.قبل بارداری متوجه عادات ماهیانه نامنظم و تا حدودی بزرگ شدن شکمم شده بودم.‌اوایل باردادی در سونوی اول بارداری اندازه ۲سانت بود اما تا پایان بارداری ب ابن اندازه رسید. دکتر سزارین کرد اما گفت امکان برداشتن فیبروم نبود. و وصیه ب برداشتن رحم کرده. آیا راه دیگه ای نیس؟

۳۱ فروردین ۰۰ - ۰۷:۴۴

پاسخ پزشک

با سلام؛ برای درمان فیبروم روش‌های مختلف دارویی و جراحی وجود دارد که بسته به علائم و شرایط بیمار انتخاب می‌شوند. نیاز به معاینه و مراجعه حضوری به پزشک دارید.

مهناز

با سلام فیبروم خارج رحم دارم سیزده سانت هستش پشت رحم روده بزرگ رو هم درگیر کرده دکتر گفته نمیشه با جراحی خارجش کرد باید رحم رو در بیاریم واقعا نمیشه بدون خارج کردن رحم درمانش کرد هیچ راهی نیست

۱۰ اسفند ۹۹ - ۱۶:۴۲

پاسخ پزشک

با سلام؛ در فیبروم‌های بزرگ مخصوصا وقتی اثر فشاری روی قسمت‌های مجاور داشته باشد و فرد تمایل به باروری نداشته باشد، درآوردن رحم گزینه بهتری است که البته بستگی به شرایط و سن شما هم دارد. بهتر است حضوری مراجعه بفرمایید.

ناشناس

ببخشید IUD باعث يبوست هم میشه؟

۱۴ دی ۹۹ - ۲۰:۵۹

پاسخ پزشک

با سلام؛ خیر.

نازنین

سلام.من خانمی هستم 32ساله.دو سال پیش سونو دادم و دیده شد فیبروم دارم به اندازه عدس.من پریودام منظمه فقط این سری که پریود شدم به اندازه 3هفته خونریزی دارم.کاهیم لک میشه.بیشتر خونریزیه.واینکه همیشه یه هفته مونده به پریودم لک دارم ولی بار اوله که قاعدگی طولانی شده؟علتش پیه؟جلوگیریمم با کاندومه.تست زدم منفی بود

۲۸ آذر ۹۹ - ۱۲:۰۶

پاسخ پزشک

با سلام؛ فیبروم‌ها بسته به محل قرارگیری‌شان می‌توانند باعث خونریزی‌های غیرعادی شوند. عفونت‌ها، مشکلات هورمونی و ... هم باعث این مشکل می‌شوند. جهت بررسی دقیق‌تر بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

ناشناس

سلام. مدتی هست که زیر شکمم سفت شده. میخواستم بپرسم که این میتونه فیبروم باشه؟

۱۲ آذر ۹۹ - ۰۴:۳۳

پاسخ پزشک

با سلام؛ یکی از علائم فیبروم رحمی می‌تواند احساس بزرگی و لمس توده از روی شکم باشد.

زهرا

با سلام من سه سال است فیبروم دارم اما الان چندماهه به شدت بزرگ شده واز روی شکم معلومه میخواستم بدونم آیاازنوع سرطانیه؟ممنون ازراهنمایی

۱۶ شهریور ۹۹ - ۱۶:۳۱

پاسخ پزشک

با سلام؛ رشد سریع میوم لزوما به معنای سرطان نیست، نیاز به بررسی‌های بیشتر و جراحی می‌باشد.

ناشناس

بعد از جراحی فیبروم چه نکاتی را رعایت کنیم

۳ اسفند ۹۸ - ۱۳:۵۵

پاسخ پزشک

با سلام؛ لطفا به مطلب «مراقبت‌های پس از عمل در جراحی‌های زنان» مراجعه فرمایید: https://www.pooralimd.com/p/KWIA

ناشناس

سلام وقتتون بخیر من فیبروم رحمی دارم و الان یک ماهی هست که بالای نافم سفت شده و نافم به شدت حساس شده می‌خواستم بدونم ممکن است به فیبروم مربوط باشد؟

۱۸ بهمن ۹۸ - ۱۷:۴۸

پاسخ پزشک

با سلام، ممکن هست فیبروم رحمی بزرگ از روی شکم قابل لمس باشه.

زهرا

سلام خسته نباشید ببخشید من ۴۸ سالمه و فیبروم ساب موکوزال حدود ۶ ۷ سانت دارم همراه با خونریزی های شدید و نا منظم. میخواستم بدونم امپول دیفرلین استفاده کنم نتیجه میگیرم و اینکه چه روزی باید تزریق بشه؟ آیا ورزشایی مثل ایروبیک و رقص برام مفیده ...ممنون میشم راهنمایی کنید

۲۰ دی ۹۸ - ۲۰:۰۲

پاسخ پزشک

با سلام؛ آمپول دیفرلین یکی از داروهای مورد استفاده در کنترل فیبروم‌های رحمی است. لطفا برای نحوه استفاده و اینکه چه درمان دارویی یا جراحی برای شما مناسب است با پزشک معالجتان مشورت کنید.

نیاز به راهنمایی فوری دارید؟

بصورت آنلاین با دکتر رقیه پورعلی، جراح و متخصص بیماری‌های زنان‌، زایمان و نازایی گفتگو کنید.