• شماره تماس: 02166933869 - 02166933906
  • تهران، ستارخان، ابتدای باقرخان، ساختمان پرهام، پلاک ۱۱۹، طبقه ۲، واحد ۵

واکسیناسیون علیه ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV

واکسیناسیون علیه ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV
این ویروس بیش از ۱۵۰ نوع دارد که ۴۰ نوع آن می‌تواند ناحیه تناسلی خانم‌ها و آقایان را درگیر کند و از طریق تماس پوست به پوست طی انواع روش‌های مقاربت انتقال پیدا می‌کند. همچنین شایع ترین نوع عفونت منتقل شده از راه جنسی در آمریکا نیز می‌باشد.
عفونت با این ویروس معمولا بدون علامت است و فرد بدون آنکه از آن آگاه باشد طی رابطه جنسی به شخص دیگر انتقال می‌دهد.

بیماری‌های ایجاد شده توسط HPV
۱- زگیل تناسلی: معمولا توسط انواع کم خطر این ویروس مخصوصا نوع ۶ و ۱۱ ایجاد می‌شود. دهانه رحم، واژن، مقعد و نواحی تناسلی خارجی آقایان و خانم‌ها را درگیر می‌کند. زگیل سرطان نیست و به سرطان تبدیل نمی‌شود و در صورت نیاز با دارو یا جراحی برداشته می‌شود.
۲- سرطان: انواع پرخطر ویروس به ویژه نوع ۱۶ و ۱۸ عامل سرطان‌های دهانه رحم، واژن، گلو، مقعد و اندام تناسلی خارجی هستند.

مقابله سیستم ایمنی بدن با HPV
در اکثر موارد عفونت با این ویروس منجر به ایجاد بیماری نمی‌شود و سیستم ایمنی بدن خود به خود آن را حذف می‌کند. در عفونت‌های پایدار با انواع پرخطر که ایمنی بدن نتوانسته ویروس را از بدن پاک کند، کم کم در طی چند سال تغییراتی در سلول‌ها ایجاد می‌شود که به آن تغییرات پیش بدخیم می‌گوییم. روش‌های غربالگری سرطان دهانه رحم می‌تواند این تغییرات را زودتر تشخیص دهد تا قبل از تبدیل شدن به سرطان، درمان شوند.

واکسیناسیون علیه ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV
واکسیناسیون HPV
این واکسن ما را از ابتلا به انواعی از ویروس که بیشترین نقش را در ابتلا به سرطان یا ضایعات پیش بدخیم و یا زگیل تناسلی دارند، محافظت می‌کند که بهتر است قبل از شروع فعالیت جنسی تزریق شود ولی حتی در سنین بالاتر هم موثر است، البته اگر از قبل به این ویروس آلوده شده باشند واکسن موثر نیست.
سن ایده آل تزریق واکسن ۱۱ تا ۱۲ سالگی است ولی از ۹ تا ۲۶ سالگی هم توصیه می‌شود. در برخی منابع حتی تا ۴۵ سالگی هم اثر محافظتی و پیشگیرانه این واکسن گزارش شده است.
در سن ۹ تا ۱۴ سال نیاز به دو دوز تزریق واکسن است، یک دوز ابتدا تزریق می‌شود و دوز بعدی هم به فاصله ۶ تا ۱۲ ماه پس از تزریق اول. برای سنین ۱۵ تا ۲۶ سال نیاز به تزریق ۳ دوز واکسن داریم. دوز دوم به فاصله ۱ تا ۲ ماه از اولی و دوز سوم هم ۶ ماه بعد از واکسن اول تزریق می‌شود‌. این واکسن برای آقایان هم به همین ترتیب توصیه می‌شود.
اگر واکسن را شروع کرده اید ولی طبق توصیه‌های موجود، برنامه واکسیناسیون را کامل نکرده‌اید، نیاز نیست مجدد از نو شروع کنید بلکه فقط دفعات باقیمانده را تزریق می‌کنید، حتی اگر فاصله بین این دفعات بیشتر از زمان توصیه شده باشد. تا قبل از ۲۶ سالگی ترجیحا واکسیناسیون کامل انجام شود.
در صورتی که قبل از شروع فعالیت جنسی تزریق واکسن انجام شود تا ۹۹ درصد جلوی ابتلا به انواع ویروس مرتبط با سرطان را می‌گیرد.

عوارض واکسن
این واکسن عارضه جدی یا مهمی ندارد، شایعترین مورد خارش و قرمزی محل تزریق است. توجه کنید که واکسن برای پیشگیری از ابتلا به ویروس است و عفونت موجود را درمان نمی‌کند. همینطور با واکسیناسیون از انجام غربالگری‌های منظم سرطان دهانه رحم معاف نمی‌شوید.

استفاده از کاندوم حین رابطه جنسی، احتمال ابتلا را کاهش می‌دهد ولی به طور کامل از عفونت به این ویروس پیشگیری نمی‌کند چرا که راه اصلی انتقال ویروس تماس مستقیم پوست با پوست است.

جهت دریافت نوبت و مراجعه حضوری به

متخصص زنان و زایمان در تهران

تماس بگیرید.
غربالگری سرطان دهانه رحم ناباروری

پرسش خود را بنویسید

پرسش و پاسخ‌ها (2 پرسش)

ناشناس

آیا عسل ویروس کش است؟ یعنی قبل داشتن تماس جنسی، با استفاده از کاندوم و مالیدن عسل اطراف ناحیه تناسلی را با مالیدن عسل پوشش دهیم

۲۰ خرداد ۰۲ - ۱۲:۴۰

ناشناس

سلام آیا اسپری کردن با الکل در ناحیه تماس پوستی، زگیل تناسلی را از بیت می‌برد؟

۲۰ خرداد ۰۲ - ۱۲:۳۷

نیاز به راهنمایی دارید؟

بصورت آنلاین با دکتر رقیه پورعلی، جراح و متخصص بیماری‌های زنان‌، زایمان و نازایی گفتگو کنید؛ یا جهت مراجعه حضوری به مطب تماس بگیرید.