• شماره تماس: 02166933869 - 02166933906
  • تهران، ستارخان، ابتدای باقرخان، ساختمان پرهام، پلاک ۱۱۹، طبقه ۲، واحد ۵

ویروس کرونا و بارداری

ویروس کرونا و بارداری
بطور کلی خانم‌های باردار بعلت تغییرات فیزیولوژیکی که در سیستم ایمنی و تنفسی ایجاد می‌شود، نسبت به عفونت‌های تنفسی حساس‌تر هستند. درباره ویروس کورونا جدید یا کووید ۱۹، درحال حاضر اطلاعات کافی وجود ندارد اما درباره آنفلوانزا و عفونت‌های دیگر نظیر سارس و مرس این مسئله تایید شده است.
راه کم کردن خطر انتقال بیماری در خانم‌های باردار هیچ فرقی با افراد دیگر ندارد. شستشوی مکرر دست‌ها با ضدعفونی کننده‌های با پایه الکل یا آب و صابون توصیه می‌شود. دست‌ها را نباید سمت چشم، دهان و بینی برد و از تماس نزدیک با افرادی که بیمار و یا مشکوک هستند و حضور غیرضروری در جاهایی که تراکم جمعیت بیشتر است باید اجتناب کرد.
بیماری مادر باردار توسط ویروس‌های مشابه مثل آنفلوانزا شدیدتر بوده و در چند مورد باعث سقط، زایمان زودرس و تولد نوزاد کم وزن شده است. ابتلا به هر بیماری که در ۳ ماهه اول باعث تب بالا یا هایپرترمی مادر شود ممکن است با نقایص مادرزادی جنین همراه باشد.

ویروس کرونا و بارداری
خانم‌های بارداری که جزو کارکنان سیستم بهداشت و درمان هستند، علاوه بر اینکه پروتکل‌های پیشگیری و ایمنی محیط کارشان را رعایت می‌کنند، باید سعی کنند حتی الامکان از انجام دادن اقداماتی که با خطر بالای انتقال ویروس همراه هست مثل ساکشن ترشحات راه هوایی بیماران دوری کنند.
انتقال ویروس کورونا جدید از طریق تماس مستقیم می‌باشد. درباره بیماری‌های مشابه مثل سارس و مرس، انتقال حین بارداری و زایمان به جنین گزارش نشده است و این ویروس‌ها داخل مایع امنیوتیک یا شیر مادر یا خون نوازادانی که تازه متولد شده‌اند، شناسایی نشده‌اند.
در صورت ابتلای مادر به بیماری، پس از زایمان بسته به شرایط مادر ممکن است نیاز باشد نوزاد دور از مادر نگهداری شود. بیماری‌های محدودی هستند که در صورت ابتلای مادر، شیردهی ممنوع است، درباره سارس و مرس محدودیت شیردهی برای مادران مبتلا توصیه نشده است.

جهت دریافت نوبت و مراجعه حضوری به

دکتر فوق تخصص زنان و زایمان و نازایی در تهران

تماس بگیرید.
ناباروی مردان هیسترکتومی (عمل درآوردن رحم)

پرسش خود را بنویسید

نیاز به راهنمایی دارید؟

بصورت آنلاین با دکتر رقیه پورعلی، جراح و متخصص بیماری‌های زنان‌، زایمان و نازایی گفتگو کنید؛ یا جهت مراجعه حضوری به مطب تماس بگیرید.