کورتاژ تشخیصی چیست؟

کورتاژ تشخیصی چیست؟
عمل کورتاژ، یک جراحی کوچک می‌باشد که می‌تواند به تشخیص و درمان پولیپ‌های رحم، فیبروم رحم، آندومتریوز و یا سرطان رحم کمک کند. در این جراحی با استفاده از یک وسیله خاص دهانه رحم متسع شده و به منظور تراشیدن پوشش رحم ابزار خاصی وارد رحم می‌شود. بعد از کورتاژ، به منظور تشخیص سلول‌های غیرطبیعی، نمونه گرفته شده از بافت توسط میکروسکوپ مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بررسی و نمونه برداری از رحم امروزه توسط هیستروسکوپی انجام می‌شود و همزمان کورتاژ رحم و نمونه برداری از حفره داخلی رحم امکان پذیر است. هیستروسکوپ وسیله‌ای تلسكوپ مانند است که از طریق دهانه رحم وارد حفره رحم می‌شود، سپس پزشک رحم و دیواره‌های رحمی را از نظر وجود انواع چسبندگی‌های داخلی رحم، پولیپ یا فیبروم، با مشاهده مستقیم ارزیابی می‌کند. هیستروسكوپی، جنبه درمانی هم دارد كه برای از بین بردن چسبندگی‌ها، برداشتن پولیپ یا فیبروم و خارج کردن IUD به کار می‌رود.

هیستروسکوپی رحم و مشاهده توده داخل رحم در مانیتور بطور مستقیم
برای کورتاژ از چه نوع بیهوشی استفاده می‌شود؟
عمل کورتاژ تحت بیهوشی عمومی انجام می‌گیرد، ممکن است با توجه به شرایط بیمار این جراحی با بی حسی اپیدورال یا بی حسی از طریق ستون فقرات انجام گیرد. با توجه به نظر متخصص بیهوشی و تایید پزشک یکی از روش‌های بیهوشی برای بیمار در نظر گرفته می‌شود و بیمار تحت بیهوشی قرار می‌گیرد.

آیا انجام این جراحی عوارض خاصی را به همراه می‌آورد؟
با انجام این جراحی ممکن است عوارضی مانند دردهای عضلانی، لکه بینی یا خونریزی‌های غیرطبیعی ایجاد شود. ممکن است بعد از انجام این جراحی عوارض جدی تری مانند آسیب دیدگی دهانه رحم ایجاد گردد. در صورتی که بعد از این جراحی مواردی مانند تب، درد شکم، خون لخته شده و ترشحات بدبو را به مدت طولانی مشاهده کردید حتما با پزشک خود تماس برقرار نمایید. ممکن است زخم‌های ایجاد شده در رحم باعث ایجاد سندرم آشرمن و ایجاد تغییراتی در قاعدگی و ناباروری شود. به منظور جلوگیری از بروز این عارضه بعد از جراحی کورتاژ هرگونه تغییر در جریان قاعدگی را با پزشک خود در میان بگذارید.

آیا لازم است بعد از انجام کورتاژ اقدامات خاصی صورت گیرد؟
برای مراقبت‌های پس از بیهوشی بیمار بعد از انجام کورتاژ به اتاق ریکاوری برده می‌شود. پس از مرخص شدن بیماران می‌توانند بعد از گذشت چند روز به فعالیت‌های روزانه خود بازگردند و فعالیت‌های روزمره خود را از سر گیرند. ممکن است توسط پزشک به منظور کاهش درد و گرفتگی عضلات داروهایی تجویز شود که باید بطور مرتب مصرف شود. به منظور جلوگیری از بروز عفونت به مدت 2 هفته بعد از جراحی، پزشک استفاده از تامپون را برای بیماران منع می‌کند.
مراقبت‌های پس از عمل در جراحی‌های زنان دردهای لگنی

پرسش خود را بنویسید

پرسش و پاسخ‌ها (7 پرسش)

شیما

سلام خسته نباشید ببخشید میخواستم بدونم بعداز کورتاژ حتما باید عمل زیبایی انجام بشه یان

۲۹ مرداد ۰۱ - ۲۳:۵۳

ناشناس

باسلام،،آیاباانجام کورتاژتشخیصی فیبرومهاازبین میرن ودرمانمیشوند،،باتشکر...

۲۰ خرداد ۰۱ - ۱۳:۵۸

ناشناس

سلام من سنو گرفتم گفتن ک دهانه رحم ۱۲ هست باید کورتاژ بشم اگه نرم چی میشه

۱۰ خرداد ۰۱ - ۱۷:۲۶

ناشناس

سلام من سه ماهه کورتاژ شدم بخاطر ضخیم شدن دهانه رحم ولی خونریزیم قطع نشده با اینکه دارو مصرف میکنم بازم خون دارم دلیلش چیه چند دکتر رفتم هر کدوم چیزی میگن لطفاً راهنماییم کنید

۲۱ فروردین ۰۱ - ۲۰:۳۰

ز

سلام رفتم دکتر معاینه کرد گفت یه توده تو بدنت داری باید کورتاژ بشی تا برداری.بعد کورتاژ ناباروری نمیاره اخه قصد بارداری دارم.بعد دکتر گفت موقع پریودی بیا تا مطمعن باشیم باردار نیستی.مشکلی پیش نمیاد؟

۲۹ آبان ۰۰ - ۰۰:۴۴

پاسخ پزشک

با سلام؛ نگران نباشید و طبق نظر پزشک معالجتان عمل نمایید.

ناشناس

من رو توی یه بیمارستان دولتی بدون بیهوشی و بی حسی کورتاژ کردند. مرگ رو با چشمام دیدم 🤕

۱۹ آبان ۰۰ - ۱۳:۴۸

ناشناس

آیابعدازجراحی دردداریم

۱۳ اردیبهشت ۰۰ - ۰۷:۱۹

پاسخ پزشک

با سلام؛ ممکن است توسط پزشک به منظور کاهش درد و گرفتگی عضلات داروهایی تجویز شود که باید بطور مرتب مصرف شود.

نیاز به راهنمایی فوری دارید؟

بصورت آنلاین با دکتر رقیه پورعلی، جراح و متخصص بیماری‌های زنان‌، زایمان و نازایی گفتگو کنید.